| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Natomiast niewątpliwie brak pieczątki na dokumencie SAD, potwierdzającej wywóz towarów za granicę RP, uniemożliwia obniżenie podatku VAT o podatek wynikający z tego dokumentu celnego. Pierwszą czynnością pracowników urzędów skarbowych w momencie weryfikacji dokumentów, na podstawie których podatnicy ubiegają się o zwrot podatku VAT, jest właśnie sprawdzenie, czy na dokumencie SAD widnieje pieczątka urzędu celnego z datownikiem. Brak tej pieczątki jest podstawą domniemania, że towar nie przekroczył granicy Polski. Dlatego podatnicy powinni zwracać szczególną uwagę na to, czy pieczątka taka została przystawiona na wszystkich dokumentach, które przedkładają do urzędu skarbowego. Jej brak uniemożliwia dokonanie odliczenia podatku do momentu otrzymania korekty dokumentu SAD.
SAD pozbawiony pieczątki organu celnego, potwierdzającej wywóz towarów za granicę RP, nie stanowi podstawy do odliczenia wynikającego z niego podatku VAT.
Błędy merytoryczne mogą również spowodować zaniżenie podatku VAT. Są one najczęściej efektem zastosowania niższej stawki VAT. Jeżeli organ celny stwierdzi, że doszło do takiej sytuacji, wydaje decyzję, w której określa kwotę podatku w prawidłowej wysokości. Jak już zostało wspomniane, różnicę pomiędzy podatkiem wynikającym z decyzji a podatkiem pobranym przez organ celny podatnik powinien wpłacić w terminie 10 dni od dnia otrzymania decyzji organu celnego.
Dużo mniejsze konsekwencje mają błędy formalne, typu niepoprawna nazwa importera bądź popełniony w nazwie tzw. czeski błąd. Tego rodzaju błędy nie wpływają na wysokość podstawy opodatkowania i podatku, w związku z tym z takiego dokumentu SAD podatnik może odliczyć podatek.
Błędy popełnione przez osoby wypełniające dokumenty SAD, które mają bądź nie wpływ na ustaloną kwotę podatku VAT, to jedna z komplikacji, natomiast zagubienie przez podatnika tego niezwykle istotnego dokumentu to kolejny problem. Sytuacja taka może mieć miejsce zarówno w momencie, kiedy nie zdążył się on jeszcze rozliczyć z danej transakcji importu towarów bądź już po dokonaniu przez niego rozliczenia. W obydwu przypadkach posiadanie przez podatnika dokumentu SAD jest nieodzowne. Po pierwsze, stanowi on dokument, na podstawie którego importer może dokonać odliczenia podatku, w związku z tym jeśli go nie ma, nie może tego uczynić. Po drugie, nawet jeśli do zagubienia dokumentu doszło już po rozliczeniu się podatnika z transakcji, ma on obowiązek posiadać SAD w swojej dokumentacji, na wypadek np. ewentualnej kontroli pracowników urzędu skarbowego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK