| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Procedury. Korekta deklaracji podatkowych

Procedury. Korekta deklaracji podatkowych

Wkrótce, poprawiając błędy we wcześniej złożonej deklaracji, nie będziemy już musieli deklarować żalu za popełnione pomyłki. Wystarczy, że złożymy korektę deklaracji i dopłacimy brakujący podatek. Takie zmiany przewiduje najnowsza nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Na początku 2003 r., mimo protestów ze strony przedsiębiorców i ekspertów, z Ordynacji podatkowej zniknęły przepisy gwarantujące brak kar za skorygowanie wcześniej złożonej deklaracji. Zmieniły się też zasady dokonywania korekt. Poprawiając każdą deklarację, w tym także roczne zeznanie PIT, zmuszeni jesteśmy wytłumaczyć się na piśmie, po co to robimy. Jeśli w wyniku popełnionych pomyłek fiskus dostał mniej naszego podatku niż faktycznie powinien, musimy wyrazić tzw. czynny żal.

Ten stan rzeczy wkrótce może się zmienić. Wszystko za sprawą ustawy uchwalonej przez Sejm 20 maja br. Ustawa ta poważnie nowelizuje przepisy Ordynacji podatkowej. Ale na tym nie koniec. Zmienia także kilka innych ustaw. To właśnie w tych przepisach, w cieniu szeroko dyskutowanych zmian, przyjęta została niezauważona praktycznie przez nikogo zmiana do kodeksu karnego skarbowego (ustawy z dnia 10 września 1999 r.; Dz.U. z 1999 r. nr 83, poz. 930 z późn. zm.), która przywraca niekaralność korekt.

Wspomniany przepis zakłada, że w kodeksie karnym skarbowym znajdzie się nowy art. 16a przewidujący, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty, i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Nad nowelizacją pracuje obecnie Senat. Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku września br., choć początkowo zakładano, że miało się to stać już 1 lipca.

 Marek Kutarba
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK