| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Procedury. Korekta deklaracji podatkowych

Procedury. Korekta deklaracji podatkowych

Wkrótce, poprawiając błędy we wcześniej złożonej deklaracji, nie będziemy już musieli deklarować żalu za popełnione pomyłki. Wystarczy, że złożymy korektę deklaracji i dopłacimy brakujący podatek. Takie zmiany przewiduje najnowsza nowelizacja Ordynacji podatkowej.

Na początku 2003 r., mimo protestów ze strony przedsiębiorców i ekspertów, z Ordynacji podatkowej zniknęły przepisy gwarantujące brak kar za skorygowanie wcześniej złożonej deklaracji. Zmieniły się też zasady dokonywania korekt. Poprawiając każdą deklarację, w tym także roczne zeznanie PIT, zmuszeni jesteśmy wytłumaczyć się na piśmie, po co to robimy. Jeśli w wyniku popełnionych pomyłek fiskus dostał mniej naszego podatku niż faktycznie powinien, musimy wyrazić tzw. czynny żal.

Ten stan rzeczy wkrótce może się zmienić. Wszystko za sprawą ustawy uchwalonej przez Sejm 20 maja br. Ustawa ta poważnie nowelizuje przepisy Ordynacji podatkowej. Ale na tym nie koniec. Zmienia także kilka innych ustaw. To właśnie w tych przepisach, w cieniu szeroko dyskutowanych zmian, przyjęta została niezauważona praktycznie przez nikogo zmiana do kodeksu karnego skarbowego (ustawy z dnia 10 września 1999 r.; Dz.U. z 1999 r. nr 83, poz. 930 z późn. zm.), która przywraca niekaralność korekt.

Wspomniany przepis zakłada, że w kodeksie karnym skarbowym znajdzie się nowy art. 16a przewidujący, że nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów Ordynacji podatkowej, korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty, i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie.

Nad nowelizacją pracuje obecnie Senat. Wszystko wskazuje na to, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku września br., choć początkowo zakładano, że miało się to stać już 1 lipca.

 Marek Kutarba

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK