| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raj podatkowy nie do końca rajem

Raj podatkowy nie do końca rajem

Raje podatkowe, względnie oazy podatkowe, w polskim ustawodawstwie podatkowym eufemistycznie zwane państwami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, to takie państwa, względnie terytoria zależne innych państw, które cechuje kilka typowych elementów: niskie opodatkowanie dochodu i kapitału albo nawet brak opodatkowania w tym zakresie, brak ograniczeń dewizowych, czyli swobodny przepływ kapitałów, korzystny system prawny, czyli łatwość i niskie koszty zakładania, łączenia i zbywania spółek, tajemnica bankowa i finansowa, stabilny system polityczny i ekonomiczny, nowoczesna struktura telekomunikacyjna, sprawny i nowoczesny system bankowy.

Wśród rajów podatkowych występuje też daleko posunięte zróżnicowanie typów i form – wyróżnia się generalnie trzy typy rajów podatkowych: raje podatkowe w wąskim znaczeniu, gdzie obowiązuje generalna zasada zupełnego braku opodatkowania dochodu lub kapitału określonych grup podmiotów, np. osób fizycznych (Monako), raje podatkowe w szerokim znaczeniu, gdzie opodatkowanie dochodu lub kapitału występuje, lecz są to podatki bardzo niskie lub wręcz pobierane w formie ryczałtu kwotowego (Jersey, Guernsey) oraz raje podatkowe w znaczeniu selektywnym, co oznacza specjalne regulacje podatkowe w odniesieniu do niektórych podmiotów, względnie niektórych rodzajów działalności – przy jednoczesnym istnieniu standardowego systemu podatkowego w odniesieniu do pozostałych podmiotów lub rodzajów działalności.

Skorzystanie z benefitów, które oferują raje podatkowe, może być przyjemne, choć nie jest ani proste, ani łatwe.

O ile wymienione cechy rajów podatkowych wyglądają bardzo atrakcyjnie i zachęcająco, to w przypadku dokonywania płatności typu dywidendy, odsetki lub należności licencyjne do tych państw lub terytoriów, co do zasady stosowanie będzie opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a więc 19-20 proc. przychodu – w zależności od rodzaju dochodu.

Jest bowiem charakterystyczne, że raje podatkowe z reguły nie posiadają rozbudowanej sieci umów o unikaniu międzynarodowego podwójnego opodatkowania dochodu, typowej dla państw rozwiniętych gospodarczo, a więc nie ma podstaw prawnych do obniżenia podstawowej stawki podatku w przypadku takich płatności dokonywanych do rajów podatkowych.

Również zyski kapitałowe, np. ze sprzedaży papierów wartościowych lub praw majątkowych (np. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) nie będą korzystały ze zwolnienia od opodatkowania w tzw. państwie źródła, przewidzianego w standardowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowym utrudnieniem jest obowiązek sporządzenia specjalnej dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak więc skorzystanie z benefitów, które oferują raje podatkowe, aczkolwiek może być przyjemne, nie jest ani proste, ani łatwe. Faktu tego nie zmienia podpisanie przez Polskę w 2004 r. kilku umów dotyczących opodatkowania dochodów z oszczędności osób fizycznych w formie wypłacanych odsetek (Jersey, Guernsey, Wyspa Man, Antyle Holenderskie oraz Aruba). Umowy te mają bowiem charakter incydentalny i odnoszą się jedynie do wycinkowego zagadnienia opodatkowania niektórych odsetek.


Dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK