| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Raj podatkowy nie do końca rajem

Raj podatkowy nie do końca rajem

Raje podatkowe, względnie oazy podatkowe, w polskim ustawodawstwie podatkowym eufemistycznie zwane państwami stosującymi szkodliwą konkurencję podatkową, to takie państwa, względnie terytoria zależne innych państw, które cechuje kilka typowych elementów: niskie opodatkowanie dochodu i kapitału albo nawet brak opodatkowania w tym zakresie, brak ograniczeń dewizowych, czyli swobodny przepływ kapitałów, korzystny system prawny, czyli łatwość i niskie koszty zakładania, łączenia i zbywania spółek, tajemnica bankowa i finansowa, stabilny system polityczny i ekonomiczny, nowoczesna struktura telekomunikacyjna, sprawny i nowoczesny system bankowy.

Wśród rajów podatkowych występuje też daleko posunięte zróżnicowanie typów i form – wyróżnia się generalnie trzy typy rajów podatkowych: raje podatkowe w wąskim znaczeniu, gdzie obowiązuje generalna zasada zupełnego braku opodatkowania dochodu lub kapitału określonych grup podmiotów, np. osób fizycznych (Monako), raje podatkowe w szerokim znaczeniu, gdzie opodatkowanie dochodu lub kapitału występuje, lecz są to podatki bardzo niskie lub wręcz pobierane w formie ryczałtu kwotowego (Jersey, Guernsey) oraz raje podatkowe w znaczeniu selektywnym, co oznacza specjalne regulacje podatkowe w odniesieniu do niektórych podmiotów, względnie niektórych rodzajów działalności – przy jednoczesnym istnieniu standardowego systemu podatkowego w odniesieniu do pozostałych podmiotów lub rodzajów działalności.

Skorzystanie z benefitów, które oferują raje podatkowe, może być przyjemne, choć nie jest ani proste, ani łatwe.

O ile wymienione cechy rajów podatkowych wyglądają bardzo atrakcyjnie i zachęcająco, to w przypadku dokonywania płatności typu dywidendy, odsetki lub należności licencyjne do tych państw lub terytoriów, co do zasady stosowanie będzie opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a więc 19-20 proc. przychodu – w zależności od rodzaju dochodu.

Jest bowiem charakterystyczne, że raje podatkowe z reguły nie posiadają rozbudowanej sieci umów o unikaniu międzynarodowego podwójnego opodatkowania dochodu, typowej dla państw rozwiniętych gospodarczo, a więc nie ma podstaw prawnych do obniżenia podstawowej stawki podatku w przypadku takich płatności dokonywanych do rajów podatkowych.

Również zyski kapitałowe, np. ze sprzedaży papierów wartościowych lub praw majątkowych (np. udziały w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością) nie będą korzystały ze zwolnienia od opodatkowania w tzw. państwie źródła, przewidzianego w standardowych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Dodatkowym utrudnieniem jest obowiązek sporządzenia specjalnej dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Tak więc skorzystanie z benefitów, które oferują raje podatkowe, aczkolwiek może być przyjemne, nie jest ani proste, ani łatwe. Faktu tego nie zmienia podpisanie przez Polskę w 2004 r. kilku umów dotyczących opodatkowania dochodów z oszczędności osób fizycznych w formie wypłacanych odsetek (Jersey, Guernsey, Wyspa Man, Antyle Holenderskie oraz Aruba). Umowy te mają bowiem charakter incydentalny i odnoszą się jedynie do wycinkowego zagadnienia opodatkowania niektórych odsetek.


Dr Janusz Fiszer, partner w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkt Uniwersytetu Warszawskiego
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK