| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Duże firmy zapłacą aż 1000 zł za wydanie interpretacji podatkowej

Duże firmy zapłacą aż 1000 zł za wydanie interpretacji podatkowej

Ministerstwo Finansów proponuje zróżnicowanie wysokości opłaty za wydanie interpretacji podatkowej, poprzez jej podwyższenie dla dużych podatników; opłata miałaby wzrosnąć z obecnych 40 do aż 1000 zł – wynika z założeń do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej.

b) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego, biorą udział bezpośrednio lub pośrednio w zarządzaniu przedsiębiorstwami położonymi za granicą lub w ich kontroli, albo posiadają udział w kapitale takich przedsiębiorstw, albo c) są zarządzane bezpośrednio lub pośrednio przez nierezydenta w rozumieniu przepisów prawa dewizowego lub nierezydent dysponuje co najmniej 5% głosów na zgromadzeniu wspólników albo na walnym zgromadzeniu, albo

d) jako rezydenci w rozumieniu przepisów prawa dewizowego jednocześnie bezpośrednio lub pośrednio biorą udział w zarządzaniu podmiotem krajowym i podmiotem zagranicznym w rozumieniu innych ustaw lub w jego kontroli albo posiadają jednocześnie udział w kapitale takich podmiotów.

MF uzasadnia podwyżkę tym, że są to podmioty duże lub o skomplikowanej strukturze własnościowej, organizacyjnej i kapitałowej, przez co zagadnienia zawarte we wnioskach o wydanie interpretacji indywidualnych składanych przez te podmioty na ogół charakteryzują się wysokim stopniem złożoności i wymagają dużego nakładu pracy. Przygotowanie interpretacji dla tego typu wnioskodawców wymaga najwięcej czasu, a co się z tym wiąże, generuje największe koszty.

Zaproponowana kwota 1000 zł za wydanie interpretacji indywidualnej dla określonej powyżej grupy wnioskodawców odzwierciedla większy wkład pracy niezbędnej do jej przygotowania. MF wylicza koszt wydania interpretacji indywidualnej (dane w tabeli).

Liczba wydanych interpretacji indywidualnych w 2009 r.

Koszt funkcjonowania Biur KIP (w zł)


Szacunkowy koszt wydania interpretacji indywidualnej

28 184

30 200 867

1 072 zł

Konsekwentnie podniesienie wysokości opłat będzie dotyczyć również przypadków, gdy podmioty te będą występować z wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnej do wójta, burmistrza (prezydenta miasta), starosty lub marszałka województwa. W tym przypadku opłata za wydanie interpretacji indywidualnej przez organ podatkowy jednostki samorządu terytorialnego stanowi dochód budżetu tej jednostki.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK