| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Duże firmy zapłacą aż 1000 zł za wydanie interpretacji podatkowej

Duże firmy zapłacą aż 1000 zł za wydanie interpretacji podatkowej

Ministerstwo Finansów proponuje zróżnicowanie wysokości opłaty za wydanie interpretacji podatkowej, poprzez jej podwyższenie dla dużych podatników; opłata miałaby wzrosnąć z obecnych 40 do aż 1000 zł – wynika z założeń do projektu nowelizacji ordynacji podatkowej.

Zdaniem Ministerstwa Finansów trzyletni okres funkcjonowania instytucji interpretacji przepisów prawa podatkowego wskazuje, iż obowiązująca opłata za wydanie interpretacji, która jest jednakowa dla wszystkich podmiotów i wynosi 40 zł, jest zdecydowanie niewystarczająca.

Organy upoważnione do wydawania interpretacji tylko w 2009 r. wydały ich ok. 30 tys., przy czym aż 23 proc. wniosków o wydanie interpretacji składanych jest przez podmioty znajdujące się we właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych. Przedstawiane w nich zagadnienia dotyczą bardzo skomplikowanych stanów faktycznych. Znaczną część wniosków stanowią również wystąpienia o ocenę potencjalnych działań podatników.

W ocenie ministerstwa powyższe sprawia, że interpretacje podatkowe przekazują specjalistyczną opinię prawną niosącą ze sobą szczególną ochronę prawną. Opłata w wysokości 40 zł daleko odbiega od cen usług świadczonych przez doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów. Powoduje to, że podatnicy, w tym przede wszystkim duże podmioty, traktują interpretacje indywidualne jako praktycznie darmową instytucję doradczą specjalizującą się w optymalizacji podatkowej.

Stąd też resort finansów w założeniach do projektu nowelizacji ustawy o ordynacji podatkowej proponuje zróżnicowanie wysokości opłaty za wydanie interpretacji.

Wystąpienie o wydanie interpretacji przez wnioskodawców, którzy znajdują się we właściwości tzw. dużych urzędów skarbowych, podlegałoby opłacie w wysokości 1000 zł. Grupa ta, zgodnie z art. 5 ust. 9b ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 ze zm.), obejmuje następujące rodzaje podmiotów:

1) podatkowe grupy kapitałowe;

2) banki;

3) zakłady ubezpieczeń;

4) jednostki działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538) oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych;

5) jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych;

6) oddziały lub przedstawicielstwa przedsiębiorstw zagranicznych;

7) osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które:

a) w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na koniec roku podatkowego, albo

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK