| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy cudzoziemiec będzie mógł zostać rzecznikiem patentowym w Polsce?

Czy cudzoziemiec będzie mógł zostać rzecznikiem patentowym w Polsce?

Rzecznicy patentowi świadczą pomoc przede wszystkim występując w charakterze pełnomocników przed Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, sądami administracyjnymi oraz przed innymi sądami i organami orzekającymi w sprawach własności przemysłowej, z wyjątkiem występowania w charakterze pełnomocnika w postępowaniu karnym i postępowaniu karnym skarbowym.

Szczegółowe zasady i warunki wykonywania zawodu rzecznika patentowego reguluje ustawa z dnia 11 kwietnia 2001 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509 z późn. zm.), której znacząca nowelizacja weszła w życie 26 stycznia 2011 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 197, poz. 1308, dalej „nowelizacja”).

Nowelizacja dostosowała polskie prawo do prawa unijnego, regulując możliwość wykonywania czynności z zakresu spraw własności przemysłowej w Polsce przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej posiadających odpowiednie kwalifikacje.

Na listę rzeczników patentowych może być wpisany obywatel państwa członkowskiego UE, który ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z pełni praw publicznych, jest nieskazitelnego charakteru i swym dotychczasowym zachowaniem daje rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu rzecznika patentowego, a jego kwalifikacje do wykonywania zawodu rzecznika patentowego zostały uznane, na zasadach określonych w ustawie z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2008 r. Nr 63, poz. 394) oraz który posługuje się językiem polskim w stopniu niezbędnym do wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w szczególności umożliwiającym w ramach wykonywania zawodu występowanie w charakterze pełnomocnika w postępowaniach przed Urzędem Patentowym, a także w postępowaniu sądowym i sądowo- administracyjnym.

Pomoc jaką świadczy rzecznik patentowy została  określona  nowelizacją jako pomoc prawna i pomoc techniczna. Przy czym pierwsza z nich, pomoc prawna polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, badaniu stanu prawnego przedmiotów własności przemysłowej, zastępstwie prawnym i procesowym. Pomocy techniczna zaś polega przede wszystkim na opracowywaniu opisów technicznych zgłoszeń do ochrony przedmiotów działalności twórczej przeznaczonych do przemysłowego wykorzystywania, badaniu zakresu ich ochrony oraz prowadzeniu poszukiwań dotyczących stanu techniki.

W nowelizacji dookreślono również kwestie związane z tajemnica zawodową. Rzecznik patentowy nie może zostać zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej co do faktów, o których dowiedział się, udzielając pomocy w sprawach własności przemysłowej. Jednak nie dotyczy to informacji udostępnianych na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 46, poz. 276 ze zm.) w zakresie określonym tymi przepisami.

Podsumowując należy wskazać, że nowelizacja rozszerzy dostęp do wykonywania zawodu rzecznika patentowego w Polsce, co miejmy nadzieję spowoduje większą konkurencyjność oraz wyższy standard usług świadczonych przez rzeczników patentowych.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK