| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MG: kolejne propozycje ograniczania obowiązków administracyjnych

MG: kolejne propozycje ograniczania obowiązków administracyjnych

Ministerstwo Gospodarki kończy prace nad kolejną partią przepisów, mających likwidować bądź ograniczać uciążliwe dla obywateli i przedsiębiorców obowiązki administracyjne. Zmiany dotyczą m.in. okresów rozliczania podatku VAT czy możliwości przesyłania instytucjom informacji drogą elektroniczną a nie na papierowych dokumentach.

"Chcemy, żeby było jasno i czytelnie napisane, że obywatel może przekazywać informacje i dane drogą elektroniczną. Dzisiaj instytucje bronią się, że nigdzie nie jest zapisane, że może być to w formie elektronicznej" - mówił wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak.

Ministerstwo Gospodarki proponuje zmianę ustawy o ubezpieczeniach społecznych, tak by pracodawca nie musiał co miesiąc przekazywać pracownikowi informacji o płaconych składkach na formularzu RMUA. Mają być przekazywane raz na pół roku a na żądanie pracownika częściej, ale co najwyżej raz na miesiąc. Kasprzak podkreślał, że choć jego resort uważa ten dokument w ogóle za zbędny, to jednak Ministerstwo Zdrowia i NFZ uważają, że jest potrzebny. Zaznaczył, że to kolejne podejście do tej sprawy i wyraził nadzieję, że tym razem uda się to uzgodnić z resortem zdrowia.

Następna z proponowanych zmian dotyczy ustawy o VAT. Chodzi o skrócenie terminu zwrotu różnicy tego podatku z 60 do 30 dni, co ma poprawić płynność finansową firm i obniżyć koszty związane z obsługą VAT. Kolejna propozycja to wydłużenie terminu wpłacenia VAT z tytułu importu z 10 do 25 dni. Według Kasprzaka, ułatwi to procedury importowe, może też przyciągnąć do polskich portów część importerów, którzy odprawiają obecnie towary za granicą. To z kolei - według resortu - spowoduje wzrost wpływów z ceł.

Ministerstwo Gospodarki zaproponuje też wydłużenie do 31 lipca terminu na obowiązkowe wykorzystanie zaległego urlopu z poprzedniego roku. Według resortu, dzięki temu pracownicy będą mogli wykorzystać ten urlop np. w okresie wakacyjnym, który jest jednocześnie czasem mniejszej aktywności przedsiębiorstw.

Wiceminister Kasprzak dodał, że nowe propozycje resortu zostały zaakceptowane przez główne organizacje pracodawców i zaznaczył, że w przyszłym tygodniu cała lista zostanie przedstawiona a do końca lutego skierowana do konsultacji międzyresortowych i społecznych. Wiceminister przypomniał też, że to kolejna partia zmian, pierwsza została zawarta w projekcie ustawy deregulacyjnej, której drugie czytanie ma się odbyć w Sejmie w przyszłym tygodniu.

Jak poinformowało ministerstwo, dotychczas zidentyfikowano blisko 50 obowiązków informacyjnych, których likwidacja lub ograniczenie pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej o kwotę rzędu 2,7 mld zł rocznie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK