| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: Na większość usług portowych - zerowa stawka VAT

MF: Na większość usług portowych - zerowa stawka VAT

Na większość usług portowych obowiązuje zerowa stawka VAT - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski.

Grabowski odpowiadał na pytania Konstantego Oświęcimskiego i Arkadiusza Litwińskiego (PO) o opodatkowanie VAT-em usług portowych. Posłowie obawiają się, że interpretacja nowych przepisów podatkowych przez urzędy skarbowe doprowadzi do stosowania 23-proc. stawki VAT na usługi portowe, co doprowadzi do braku konkurencyjności polskich portów.

Grabowski zapewnił, że 80-90 proc. usług portowych było i nadal jest objętych zerową stawką VAT. MF analizowało sytuację w portach zagranicznych i opodatkowanie polskich portów nie odbiega od sytuacji w portach zagranicznych - podkreślił.

"Nowa ustawa o VAT z jednej strony rozszerzyła zerową stawkę na usługi portowe, a z drugiej doprecyzowała, do jakich usług ma ona zastosowanie. Zgodnie z unijnymi dyrektywami może być ona stosowana wyłącznie dla usług wykonywanych w porcie na rzecz armatora i dla zaspokojenia potrzeb statków" - wyjaśnił Grabowski.

"W praktyce oznacza to, że zerowa stawka dotyczy 80-85 proc., a nawet 90 proc. wartości usług portowych. Dlatego informacja, że większość usług jest objęta stawką podstawową 23-proc. nie znajduje potwierdzenia w faktach" - zaznaczył.

Wiceminister podkreślił, że obecne rozwiązanie jest zgodne z unijnymi dyrektywami. "Gdyby tak nie było, byłyby spory z podatnikami albo z Komisją Europejską, a takich spraw nie ma" - powiedział.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK