| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto musi składać za styczeń nowe wzory deklaracji VAT

Kto musi składać za styczeń nowe wzory deklaracji VAT

Od rozliczenia za styczeń lub I kwartał 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji VAT: VAT-7(12), VAT-7K(6) i VAT-7D(3). Jednak obowiązek ich stosowania od rozliczenia za styczeń lub I kwartał br. dotyczy podatników dokonujących dostawy towarów oraz świadczących i nabywających usługi, dla których podatnikiem jest nabywca. Pozostali podatnicy mogą dokonywać rozliczenia, stosując poprzednie wzory deklaracji do rozliczenia za czerwiec lub II kwartał br.

Podatnicy, którzy będą stosować poprzednie wzory deklaracji, tj.: VAT-7(11), VAT-7K(5) i VAT-7D(2), muszą pamiętać, że w części C. ROZLICZENIE PODATKU NALEŻNEGO tych deklaracji:

1) w wierszu 4 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 3%” należy wykazywać również:

a) w poz. 25 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 5%,

b) w poz. 26 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a);

2) w wierszu 5 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 7%” należy wykazywać również:

a) w poz. 27 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 8%,

b) w poz. 28 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a);

3) w wierszu 6 „Dostawa towarów oraz świadczenie usług, na terytorium kraju, opodatkowane stawką 22%” należy wykazywać również:

a) w poz. 29 - podstawę opodatkowania transakcji opodatkowanych stawką 23%,

b) w poz. 30 - podatek należny od transakcji, o których mowa w lit. a).

Podatnicy dokonujący dostawy towarów oraz świadczący i nabywający usługi, dla których podatnikiem jest nabywca (poz. 41 i 42), muszą złożyć rozliczenie na nowych wzorach deklaracji. Pozycje te wypełnia zarówno dostawca, jak i nabywca, z tym że pozycję 42 wypełnia tylko nabywca. Według objaśnień do poprzedniego wzoru deklaracji pozycję tę wypełniał nabywca towarów, jeżeli dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z wyłączeniem dostaw dokonywanych w ramach procedury uproszczonej, o której mowa w art. 135-138 ustawy. W pozycjach tych nie uwzględnia się dostaw, od których podatek od towarów i usług rozliczył dostawca.

W nowych objaśnieniach ustawodawca określa, że w pozycjach tych wpisujemy transakcje, jeżeli zgodnie z art. 17 ustawy nabywca jest podatnikiem z tytułu nabycia towarów lub usług.

Z artykułu tego wynika, że podatnikiem są osoby:

1) na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną;

2) uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami;

3) dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

4) będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju;

5) nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju;

6) obowiązane do zapłaty podatku na podstawie art. 42 ust. 8 lub ust. 10.

W poz. 41 i 42 będziemy jednak wykazywać tylko czynności wymienione w pkt 5, natomiast czynności wymienione w pkt 4, które stanowią import usług, należy wpisywać w poz. 37-40.

Po zmianie przepisów w poz. 41 i 42 deklaracji będzie wpisywany również obrót złomem oraz świadectwami energetycznymi.

Joanna Dmowska

ekspert w zakresie VAT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chrzanowska

Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu w ING Lease.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK