| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyżka VAT na odzież i buty dla dzieci od 2012 r.

Podwyżka VAT na odzież i buty dla dzieci od 2012 r.

Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - Sejm znowelizował ustawę o VAT. Uchwalił też poprawkę PSL, która wprowadza zerową stawkę VAT na usługi portowe.

PO wycofała swoją poprawkę, zgodnie z którą podwyżka VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce miała wejść od 1 lipca 2011 r.

Za nowelizacją 25 lutego w Sejmie głosowało 243 posłów, 163 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Rząd zaproponował pierwotnie w swoim projekcie nowelizacji ustawy o VAT, aby wzrost podatku nastąpił 1 lutego 2011 r., ale sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła do projektu poprawkę Marka Wikińskiego z SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r. Podczas drugiego czytania PO złożyła wniosek, by przyspieszyć datę wejścia w życie podwyżki - od 1 lipca 2011 r.

Zadowolenia z odsunięcia wejścia w życie podwyżek nie kryje prezes Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej Kazimierz Klepaczewski. Powiedział, że dzięki poprawce Wikińskiego rodzice do końca roku będą szansę na zakup po obecnych cenach zdrowych i odpowiednio skonstruowanych butów dla dzieci.

"Służby celne powinny w tym czasie opanować niekontrolowany import taniego obuwia z Azji i Afryki, które w przeciwieństwie do polskiego nie spełnia wszystkich norm i często zawiera substancje szkodliwe" - powiedział Klepaczewski. Dodał, że dzięki przyjęciu poprawki przez Sejm polscy producenci obuwia dla dzieci uzyskają szansę na przetrwanie kolejnych miesięcy na rynku. Prezes wyraził nadzieję, że do czasu wejścia zmiany w życie "nieokiełznany" import butów dla dzieci uda się zahamować.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK