| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwyżka VAT na odzież i buty dla dzieci od 2012 r.

Podwyżka VAT na odzież i buty dla dzieci od 2012 r.

Podwyżka VAT na odzież dla niemowląt i ubranka dla dzieci wejdzie w życie 1 stycznia 2012 r. - Sejm znowelizował ustawę o VAT. Uchwalił też poprawkę PSL, która wprowadza zerową stawkę VAT na usługi portowe.

PO wycofała swoją poprawkę, zgodnie z którą podwyżka VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dziecięce miała wejść od 1 lipca 2011 r.

Za nowelizacją 25 lutego w Sejmie głosowało 243 posłów, 163 było przeciw, a 12 wstrzymało się od głosu.

Konieczność podniesienia VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci jest konsekwencją wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), który w październiku 2010 r. orzekł, że Polska ma zaprzestać stosowania preferencyjnej stawki VAT na te towary - obecnie jest to 8 proc. - i obłożyć je stawką podstawową - 23 proc. ETS uznał, że nasze przepisy są sprzeczne z regulacjami unijnymi.

Rząd zaproponował pierwotnie w swoim projekcie nowelizacji ustawy o VAT, aby wzrost podatku nastąpił 1 lutego 2011 r., ale sejmowa komisja finansów publicznych wprowadziła do projektu poprawkę Marka Wikińskiego z SLD, która zmieniła ten termin na 1 stycznia 2012 r. Podczas drugiego czytania PO złożyła wniosek, by przyspieszyć datę wejścia w życie podwyżki - od 1 lipca 2011 r.

Zadowolenia z odsunięcia wejścia w życie podwyżek nie kryje prezes Ogólnopolskiej Izby Branży Skórzanej Kazimierz Klepaczewski. Powiedział, że dzięki poprawce Wikińskiego rodzice do końca roku będą szansę na zakup po obecnych cenach zdrowych i odpowiednio skonstruowanych butów dla dzieci.

"Służby celne powinny w tym czasie opanować niekontrolowany import taniego obuwia z Azji i Afryki, które w przeciwieństwie do polskiego nie spełnia wszystkich norm i często zawiera substancje szkodliwe" - powiedział Klepaczewski. Dodał, że dzięki przyjęciu poprawki przez Sejm polscy producenci obuwia dla dzieci uzyskają szansę na przetrwanie kolejnych miesięcy na rynku. Prezes wyraził nadzieję, że do czasu wejścia zmiany w życie "nieokiełznany" import butów dla dzieci uda się zahamować.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »