| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > E-rejestracja spółki z o. o. już wkrótce

E-rejestracja spółki z o. o. już wkrótce

Istnieje już w Polsce e-sąd i elektroniczne postępowanie upominawcze, tymczasem w Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy nr 3658), który jest kolejnym etapem informatyzacji polskiego obrotu prawnego. Projekt nowelizacji reguluje bowiem elektroniczną drogę zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W praktyce projekt nowelizacji dąży m.in. do przyspieszenia rejestracji tego typu spółki i unikania funkcjonowania w obrocie konstrukcji spółki z o.o. w organizacji, gdyż wniosek rejestracyjny w nowym trybie ma być rozpatrywany w ciągu jednego dnia od dnia jego wpływu. Projekt nowelizacji przewiduje możliwość utworzenia sp. z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy spółki, udostępnianego w systemie teleinformatycznym. Zgodnie z projektem nowelizacji, przyszli wspólnicy lub ich pełnomocnik po utworzeniu e-konta i uiszczeniu drogą elektroniczną opłaty sądowej uzyskają dostęp do systemu teleinformatycznego. Zarówno wniosek, umowa spółki, jak i lista wspólników opatrzone podpisami elektronicznymi, spełniającymi wymogi określone w ustawie z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2001 r. Nr 130, poz. 1450 ze zm.), będą składane drogą elektroniczną. Co więcej, zgodnie z projektem nowelizacji, wystarczy, że pełnomocnik w takim postępowaniu rejestracyjnym powoła się na udzielone mu pełnomocnictwo wskazując jego datę, zakres oraz inne wskazane okoliczności. Nie będzie konieczności jego załączania do wniosku generowanego w systemie teleinformatycznym.

Projektowany, rewolucyjny sposób rejestracji sp. z o.o. wiąże się również z pewnymi niedogodnościami. Jedną z nich jest na pewno fakt, że ingerencja we wzorzec umowy spółki będzie ograniczona do wyboru wariantu takiej umowy, jaka będzie dostępna w systemie i kilku ewentualnych postanowień dodatkowych. Osoby, które uznają, że wzorzec umowy sp. z o.o. nie odpowiada ich potrzebom, będą mogły stosować dotychczasowy sposób sporządzania umowy sp. z o.o. i jej rejestracji, bądź też będą mogły skorzystać z tego sposobu rejestracji, a ewentualnych zmian umowy spółki dokonać dopiero po wpisie spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Zmiany takie będą dodatkowo wymagały formy aktu notarialnego. Co więcej, przy pierwszej zmianie umowy spółki z o.o., notariusz sporządzi jednolity tekst umowy spółki w formie aktu notarialnego, a zarząd spółki będzie miał obowiązek złożenia go w sądzie rejestrowym.

Dodatkowo, projekt nowelizacji wyłącza możliwość wniesienia wkładów niepieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego spółki z o.o. utworzonej przy wykorzystaniu wzorca umowy, a wkłady pieniężne mogą być wniesione w terminie 7 dni od daty wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednakże, wyłączenie wnoszenia wkładów niepieniężnych obejmuje jedynie okres do momentu dokonania wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, natomiast w późniejszym okresie do spółki mogą być wnoszone wkłady na zasadach ogólnych, a więc zarówno pieniężne, jak i niepieniężne. W momencie rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym ujawniana będzie informacja, czy wkłady zostały wniesione.

Ponadto, zgodnie z projektem nowelizacji, w przypadku złożenia wniosku o wpis sp. z o.o. zawiązanej przy wykorzystaniu wzorca umowy nie obowiązuje zasada tzw. „jednego okienka”. Projekt nowelizacji przewiduje, iż powyższe zmiany wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 roku.

Podsumowując, projektowana nowelizacja będzie oznaczać istotne uproszczenie procedur w zakresie utworzenia sp. z o.o., której umowa obecnie musi być zawarta w formie aktu notarialnego, a procedury związane z jej rejestracją trwają w zależności od sądu rejestrowego nawet do kilku miesięcy. Mamy więc nadzieję, że projektowane zmiany wejdą w życie jak najszybciej i zniosą bariery w zakresie utworzenia najpopularniejszej spółki w Polsce - spółki z o.o., towarzyszące przedsiębiorcom w rozpoczynaniu działalności gospodarczej.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK