| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Protesty przeciwko podwyższonemu VAT na ciastka

Protesty przeciwko podwyższonemu VAT na ciastka

Przedstawiciele branży cukierniczej wystosowali do posłów i senatorów RP list otwarty z postulatem przywrócenia preferencyjnej stawki VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże" bez względu na termin przydatności do spożycia. Wnoszą o przywrócenie zapisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 roku.

List wystosowali przedstawiciele zarządu i związków zawodowych firmy Dan Cake produkującej ciastka. Sygnatariusze listu wskazują, że obecny stan prawny drastycznie podniósł koszty na każdym etapie produkcji, uderzając w efekcie w konsumentów. Wnoszą zatem o przywrócenie zapisów, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 roku.

W efekcie zmian w ustawie o VAT i wprowadzenia zapisu o wymaganym 14-dniowym terminie przydatności do spożycia, producentów ciastek dotknęła niespodziewana podwyżka podatku VAT o 16% zamiast zapowiadanej przez rząd podwyżki o 1%. Doatkowo kontrowersyjny zapis nie został poddany wymaganych prawem Ocenom Skutków Regulacji.

W następstwie protestów przedstawicieli branży Ministerstwo Finansów w jednym z projektów ustaw zaproponowało wydłużenie wymaganego okresu przydatności do spożycia produktów objętych preferencyjną stawką VAT z 14 dni do 45 dni. Rozwiązanie to, wprowadzając niższy VAT na świeże pieczywo, nadal nie rozwiązuje problemów producentów ciastek.

Producenci ciast i ciastek zwracają uwagę parlamentarzystów na dwa projekty ustaw znajdujące się w toku prac legislacyjnych. Jeden wprowadza niższy VAT na "wyroby ciastkarskie i ciastka świeże", drugi wprowadza kontrowersyjny dla producentów wymóg 45-dniowego terminu przydatności do spożycia.

Sygnatariusze listu apelują o objęcie preferencyjną stawką VAT "wyrobów ciastkarskich i ciastek świeżych" bez względu na termin przydatności do spożycia. Wskazują, że jest to rozwiązanie akceptowalne dla całej branży cukierniczej.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »