| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małe szanse na zwrócenie VAT-u

Małe szanse na zwrócenie VAT-u

Wyrażane są opinie, że poselski projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane powinien jednak zostać skierowany pod obrady Sejmu.

Oprojekcie stało się głośno w związku z wypowiedzią marszałka Włodzimierza Cimoszewicza, który powiedział, że nie skieruje na posiedzenie Sejmu tego projektu ustawy. – Traktuję to jako rozdawnictwo pieniędzy przed wyborami. Ten projekt nie będzie rozpatrzony do końca kadencji – zapowiedział marszałek W. Cimoszewicz

Tymczasem poseł Barbara Marianowska, przewodnicząca podkomisji pracującej nad projektem uważa, że powinien on zostać skierowany pod obrady Sejmu. Na przełomie sierpnia i września ub.r. sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem. Następnie został on zaakceptowany przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. – Teraz projektem powinien zająć się Sejm. To byłoby drugie czytanie, w czasie którego posłowie mogą przecież zgłaszać ewentualne poprawki – powiedziała „GP” poseł Barbara Marianowska.

Tego samego zdania jest Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Podkreśla, że to Sejm powinien zadecydować o losach projektu.

Jerzy Szczygielski przypomina, że stawka VAT na materiały budowlane poszła w górę 1 maja 2004 r. Związane to było z wejściem w życie nowej ustawy o VAT. Podwyżka była znaczna – z 7 proc. do 22 proc. Zwiększeniu opodatkowania towarzyszył wzrost cen. Najbardziej ucierpiały na tym osoby budujące własne domy samodzielnie. – Więcej płacą za materiały, jednak nie mogą odliczyć VAT, tak jak firmy podlegające temu podatkowi. Dlatego osoby budujące samodzielnie są w gorszej sytuacji niż kupujący mieszkanie od spółdzielni lub firm deweloperskich, które mogą odliczać VAT. Mamy więc do czynienia z nierównością wobec prawa – powiedział „GP” Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Zwrócił uwagę, że projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane był gotowy wiele miesięcy temu, a więc na długo przed terminem wyborów.

Zarówno poseł B. Marianowska, jak i J. Szczygielski podkreślają, że brak ustawy o zwrocie VAT dla indywidualnych inwestorów przynosi szkody. – Będę dążyła do zorganizowania spotkania marszałka Włodzimierza Cimoszewicza z przedstawicielami branży budowlanej, aby omówić te wszystkie kwestie – powiedziała „GP” poseł B. Marianowska.

W Kancelarii Sejmu poinformowano „GP”, że jeżeli projekt ustawy nie zostanie uchwalony do końca tej kadencji, to po prostu przejdzie do historii. W nowej kadencji będzie trzeba od nowa rozpocząć prace legislacyjne nad propozycjami dotyczącymi zwrotu części VAT.


Krzysztof Tomaszewski
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Janusz

Asesor Komorniczy, specjalista z zakresu postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »