| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małe szanse na zwrócenie VAT-u

Małe szanse na zwrócenie VAT-u

Wyrażane są opinie, że poselski projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane powinien jednak zostać skierowany pod obrady Sejmu.

Oprojekcie stało się głośno w związku z wypowiedzią marszałka Włodzimierza Cimoszewicza, który powiedział, że nie skieruje na posiedzenie Sejmu tego projektu ustawy. – Traktuję to jako rozdawnictwo pieniędzy przed wyborami. Ten projekt nie będzie rozpatrzony do końca kadencji – zapowiedział marszałek W. Cimoszewicz

Tymczasem poseł Barbara Marianowska, przewodnicząca podkomisji pracującej nad projektem uważa, że powinien on zostać skierowany pod obrady Sejmu. Na przełomie sierpnia i września ub.r. sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem. Następnie został on zaakceptowany przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. – Teraz projektem powinien zająć się Sejm. To byłoby drugie czytanie, w czasie którego posłowie mogą przecież zgłaszać ewentualne poprawki – powiedziała „GP” poseł Barbara Marianowska.

Tego samego zdania jest Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Podkreśla, że to Sejm powinien zadecydować o losach projektu.

Jerzy Szczygielski przypomina, że stawka VAT na materiały budowlane poszła w górę 1 maja 2004 r. Związane to było z wejściem w życie nowej ustawy o VAT. Podwyżka była znaczna – z 7 proc. do 22 proc. Zwiększeniu opodatkowania towarzyszył wzrost cen. Najbardziej ucierpiały na tym osoby budujące własne domy samodzielnie. – Więcej płacą za materiały, jednak nie mogą odliczyć VAT, tak jak firmy podlegające temu podatkowi. Dlatego osoby budujące samodzielnie są w gorszej sytuacji niż kupujący mieszkanie od spółdzielni lub firm deweloperskich, które mogą odliczać VAT. Mamy więc do czynienia z nierównością wobec prawa – powiedział „GP” Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Zwrócił uwagę, że projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane był gotowy wiele miesięcy temu, a więc na długo przed terminem wyborów.

Zarówno poseł B. Marianowska, jak i J. Szczygielski podkreślają, że brak ustawy o zwrocie VAT dla indywidualnych inwestorów przynosi szkody. – Będę dążyła do zorganizowania spotkania marszałka Włodzimierza Cimoszewicza z przedstawicielami branży budowlanej, aby omówić te wszystkie kwestie – powiedziała „GP” poseł B. Marianowska.

W Kancelarii Sejmu poinformowano „GP”, że jeżeli projekt ustawy nie zostanie uchwalony do końca tej kadencji, to po prostu przejdzie do historii. W nowej kadencji będzie trzeba od nowa rozpocząć prace legislacyjne nad propozycjami dotyczącymi zwrotu części VAT.


Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK