| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo Finansów rozważa sprawę podatku VAT od usług konserwatorskich

Ministerstwo Finansów rozważa sprawę podatku VAT od usług konserwatorskich

Ministerstwo Finansów rozważa możliwość wprowadzenia przejściowego zwolnienia z podatku VAT usług konserwatorskich dotyczących zabytków i dzieł sztuki - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski. Jak zaznaczył, trwają analizy w tej sprawie.

Grabowski odpowiadał na pytania posłów PiS Zbigniewa Girzyńskiego i Jarosława Stawiarskiego w sprawie podwyższenia od 1 stycznia tego roku podatku VAT na usługi konserwatorskie ze stawki zerowej do stawki 23 proc.

"Podatek na usługi konserwatorskie prowadzone przez specjalistyczne firmy konserwatorskie wzrósł gwałtownie. Jest to o tyle niepokojące, że może doprowadzić do zniweczenia wysiłków zmierzających do wykorzystania środków unijnych przeznaczonych na konserwacje zabytków" - zauważył Girzyński. Pytał, co teraz będzie z projektami, które zostały przygotowane, podpisano umowy na nie i są już realizowane, gdy podwyżka VAT oznacza podniesienie kosztów prac konserwatorskich prawie o jedną czwartą. "Te inwestycje mogą być teraz zagrożone" - ocenił poseł.

"Rzeczywiście, sytuacja tych wykonawców, jak również inwestorów, jest szczególna, bo nie mamy tu do czynienia z podniesieniem stawki podatku o jeden punkt procentowy (...) tylko z przeniesieniem ze stawki zerowej do podstawowej" - przyznał Grabowski. "W tej chwili rozważamy zastosowanie jakiegoś przejściowego zwolnienia z podatku dla usług konserwatorskich w stosunku do zabytków i dzieł sztuki. Analizy trwają, dostrzegamy ten problem" - zaznaczył. Dodał, że chodzi o tych wykonawców i inwestorów, którzy zawarli umowy na prace konserwatorskie do końca ubiegłego roku.

Wiceminister wyjaśnił, że obowiązująca od nowego roku podstawowa stawka VAT na usługi konserwatorskie to efekt znowelizowania w ubiegłym roku ustawy o VAT i dostosowanie jej do dyrektywy unijnej. Zgodnie z tą nowelizacją m.in. odeszło się od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT został przeniesiony z załącznika do treści ustawy. Wcześniej usługi konserwatorskie dotyczące zabytków i dzieł sztuki zwolnione z podatku wymienione były w jednym z załączników. "Powrót do poprzedniej sytuacji i przywrócenie załącznika jest niemożliwe" - podkreślił Grabowski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria GRAVIS LEGAL GROUP Widera, Sułkowski Sp.j.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK