| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Liczy się przyznana kwota

Liczy się przyznana kwota

Nawet jeśli stypendysta otrzyma w jednym miesiącu zaległe pieniądze za kilka miesięcy, nie musi płacić podatku. Ważne jest, aby wysokość przyznanego miesięcznego stypendium nie była wyższa niż 380 zł.

Tak Ministerstwo Finansów odpowiedziało na jedno z pytań na swoich stronach internetowych. Wątpliwości miało starostwo powiatu, które wypłaca uczniom szkoły średniej stypendia. Ich wysokość to 300 zł miesięcznie. Ale zdarzają się przypadki, gdy wypłata obejmuje należności za kilka miesięcy. Wówczas stypendysta otrzymuje w jednym miesiącu świadczenie przekraczające 380 zł. A co za tym idzie, świadczenie przekracza kwotę stypendium wolnego od opodatkowania. Przedstawiciele starostwa spytali więc, czy trzeba pobrać podatek?

MF przypomniało, że na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), wolne od podatku dochodowego są m.in. stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego.

Jak zauważa MF, przepis ten uzależnia omawiane zwolnienie przedmiotowe od wysokości miesięcznego stypendium. Ale w ocenie resortu istotna jest wysokość przyznanego uprawnionemu miesięcznego świadczenia. Zatem, gdy w jednym miesiącu przekazywane są stypendyście należności za kilka miesięcy i łączna kwota wypłaty jest większa od 380 zł, ale przyznane miesięcznie stypendium nie przekracza tej kwoty, płatnik nie jest obowiązany do poboru zaliczki na podatek.


Aleksandra Tarka
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FAKRO Sp. z o.o

Lider w produkcji i sprzedaży okien dachowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »