| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzór deklaracji na podatek od nieruchomości będzie ujednolicony

Wzór deklaracji na podatek od nieruchomości będzie ujednolicony

Ministerstwo Gospodarki chce ujednolicenia wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości. Obecnie w każdej gminie funkcjonuje inny wzór. Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku gmin muszą wypełniać wiele deklaracji - podkreśla resort.

"Różnorodne formularze stosowane obecnie w poszczególnych gminach przysparzają niepotrzebnych obciążeń przedsiębiorcom" - ocenił szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak.

Jak poinformowało biuro prasowe MG, resort przygotowuje zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

"Wzory obowiązujących w danym roku deklaracji na podatek od nieruchomości są określane przez rady gmin w drodze uchwały. W konsekwencji w każdej gminie funkcjonuje inny wzór takiej deklaracji" - czytamy w komunikacie.

"Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku, a czasem nawet kilkuset gmin są zmuszeni do wypełnienia analogicznej liczby deklaracji, co jest uciążliwe i pracochłonne. W praktyce właściciele firm sporządzają deklaracje na podatek od nieruchomości według wzoru tymczasowego" - dodano.

Dopiero w trakcie roku podatkowego - jak podkreślił szef resortu gospodarki - przedsiębiorcy sporządzają na wezwanie poszczególnych urzędów deklaracje według wzoru obowiązującego w danej gminie. Dodał, że stanowi to niepotrzebne obciążenie dla przedsiębiorcy i urzędu. "Postulowane przez nas wprowadzenie jednolitego i powszechnie obowiązującego wzoru rozwiąże ten problem" - zaznaczył Pawlak.

Resort gospodarki chce też wydłużenia terminu składania deklaracji. "Problem ten sygnalizowali nam przedsiębiorcy. Proponujemy, aby właściciele firm mogli składać deklarację o miesiąc dłużej do 15 lutego każdego roku" - wyjaśnił szef MG.

Zdaniem pracowników resortu ułatwi to podatnikom, szczególnie tym posiadającym nieruchomości na terenie wielu gmin, poprawne wypełnienie deklaracji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK