| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzór deklaracji na podatek od nieruchomości będzie ujednolicony

Wzór deklaracji na podatek od nieruchomości będzie ujednolicony

Ministerstwo Gospodarki chce ujednolicenia wzoru deklaracji na podatek od nieruchomości. Obecnie w każdej gminie funkcjonuje inny wzór. Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku gmin muszą wypełniać wiele deklaracji - podkreśla resort.

"Różnorodne formularze stosowane obecnie w poszczególnych gminach przysparzają niepotrzebnych obciążeń przedsiębiorcom" - ocenił szef resortu gospodarki Waldemar Pawlak.

Jak poinformowało biuro prasowe MG, resort przygotowuje zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

"Wzory obowiązujących w danym roku deklaracji na podatek od nieruchomości są określane przez rady gmin w drodze uchwały. W konsekwencji w każdej gminie funkcjonuje inny wzór takiej deklaracji" - czytamy w komunikacie.

"Przedsiębiorcy posiadający nieruchomości na terenie kilku, a czasem nawet kilkuset gmin są zmuszeni do wypełnienia analogicznej liczby deklaracji, co jest uciążliwe i pracochłonne. W praktyce właściciele firm sporządzają deklaracje na podatek od nieruchomości według wzoru tymczasowego" - dodano.

Dopiero w trakcie roku podatkowego - jak podkreślił szef resortu gospodarki - przedsiębiorcy sporządzają na wezwanie poszczególnych urzędów deklaracje według wzoru obowiązującego w danej gminie. Dodał, że stanowi to niepotrzebne obciążenie dla przedsiębiorcy i urzędu. "Postulowane przez nas wprowadzenie jednolitego i powszechnie obowiązującego wzoru rozwiąże ten problem" - zaznaczył Pawlak.

Resort gospodarki chce też wydłużenia terminu składania deklaracji. "Problem ten sygnalizowali nam przedsiębiorcy. Proponujemy, aby właściciele firm mogli składać deklarację o miesiąc dłużej do 15 lutego każdego roku" - wyjaśnił szef MG.

Zdaniem pracowników resortu ułatwi to podatnikom, szczególnie tym posiadającym nieruchomości na terenie wielu gmin, poprawne wypełnienie deklaracji.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »