| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustanowienie przedstawiciela podatkowego - wystarczy zwykła umowa

Ustanowienie przedstawiciela podatkowego - wystarczy zwykła umowa

Od 1 kwietnia 2011 r. zmienią się przepisy dotyczące ustanowienia przedstawiciela podatkowego zagranicznej spółki do celów VAT. Ustanowienie przedstawiciela odbywać się będzie w drodze zwykłej umowy, a nie jak dotychczas w formie aktu notarialnego.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przedstawiciela podatkowego. Rozporządzenie ma na celu dostosowanie do zmian wynikających z ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach.

W wyniku zmiany, warunki jakie musi spełniać przedstawiciel podatkowy zostaną przeniesione do ustawy o VAT, natomiast rozporządzenie będzie określać jedynie tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego i czynności, jakie może on wykonywać.

W obecnie obowiązujących przepisach zarówno dodatkowe warunki, jakie musi spełniać podmiot, który może być ustanowiony przedstawicielem podatkowym, jak również tryb ustanawiania przedstawiciela podatkowego oraz czynności, jakie może on wykonywać zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 16 kwietnia 2004 r. w sprawie przedstawiciela podatkowego (Dz. U. Nr 66, poz. 609).

W projektowanym rozporządzeniu zrezygnowano z ustanowienia przedstawiciela podatkowego w drodze umowy w formie aktu notarialnego na rzecz zwykłej umowy. Zdaniem MF, zmiana ta ułatwi korzystanie z instytucji przedstawiciela podatkowego i obniży koszty ponoszone przez przedsiębiorców korzystających z tej instytucji.

Umowa o ustanowienie przedstawiciela podatkowego będzie zawierać:

Dane podatnika:
- imię i nazwisko podatnika,
- adres jego siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania za granicą.

Dane przedstawiciela podatkowego:
- numer identyfikacji podatkowej,
- nazwa lub imię i nazwisko,
- adres siedziby lub w przypadku osób fizycznych adres stałego miejsca zamieszkania,
- adres, pod którym będzie prowadzona i przechowywana dokumentacja oraz ewidencja podatnika dla celów podatku VAT.

Kopia umowy ma być składana do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście. Kopię umowy naczelnik potwierdza za zgodność z oryginałem.

Rozporządzenie określa również czynności, jakie będzie wykonywał przedstawiciel podatkowy. Będzie on wykonywać obowiązki podatnika w zakresie rozliczania podatku VAT, prowadzenia i przechowywania dokumentacji oraz ewidencji dla potrzeb tego podatku, a także będzie wykonywać inne czynności wynikające z przepisów o podatku VAT, jeżeli czynności te zostały wymienione w umowie, zawartej pomiędzy podatnikiem a przedstawicielem podatkowym.

Rozporządzenie wejdzie w życie 1 kwietnia 2011 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK