| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Warszawa apeluje do mieszkańców o rozliczanie PIT-ów w stolicy

Warszawa apeluje do mieszkańców o rozliczanie PIT-ów w stolicy

Władze Warszawy apelują, by mieszkający i pracujący w mieście podatnicy rozliczyli w stolicy swój PIT. Dzięki temu do kasy miasta mógłby wpłynąć dodatkowo nawet miliard złotych - poinformował Łukasz Pawłowski ze stołecznego ratusza.

Zdaniem zastępcy dyrektora centrum komunikacji społecznej Urzędu M.St. Warszawy Łukasza Pawłowskiego, gdyby wszyscy mieszkający i pracujący w Warszawie (zameldowanych jest ok. 1,7 mln osób) podatnicy rozliczyli swoje deklaracje podatkowe (PIT) w miejscowych urzędach skarbowych, miasto uzyskałoby pieniądze na budowę kolejnego mostu na Wiśle.

Z danych ratusza wynika, że podatki rozlicza tu ok. 1,2 mln osób, tymczasem według Pawłowskiego w Warszawie mieszka ok. 400 tys. "potencjalnych podatników", którzy rozliczają się poza Warszawą.

To do nich samorząd adresuje kampanię prowadzoną w środkach komunikacji miejskiej pt. "To do Ciebie wróci! Rozliczaj się w Warszawie". Ma ona zachęcić do składania deklaracji podatkowych w stolicy.

Z danych stołecznego samorządu wynika, że z podatków od osób fizycznych (PIT) do kasy miasta trafia ok. 3,3 mld zł, co stanowi około jedną trzecią budżetu Warszawy.

"Te pieniądze w dużej mierze pozwalają nam na utrzymanie dróg, transportu publicznego, szkól, przedszkoli, teatrów, parków itd. Miasto. Nie ma sfery życia społecznego w mieście, która nie jest współfinansowana lub w pełni finansowana przez budżet miasta" - powiedział zastępca dyrektora centrum komunikacji Łukasz Pawłowski.

Wskazał, że aby rozliczyć się w Warszawie wystarczy zaktualizowanie danych identyfikacyjnych w którymś z urzędów skarbowych. "Zachęcamy do tego, żeby po prostu wypełnić NIP-3" - powiedział. Dodał, że to prosty, jednostronicowy dokument określający m.in,. miejsce zamieszkania i powstawania dochodu. Pawłowski podkreślił, że dla rozliczenia z urzędem skarbowym nie ma znaczenia adres zameldowania.

Jego zdaniem rozliczanie podatków poza stolicą przez osoby, które w Warszawie mieszkają i pracują jest "po prostu nieuczciwe". Pawłowski uważa, że obowiązkiem każdego jest łożenie danin na rzecz miasta, w którym się mieszka. "Tutaj np. wysyłamy swoje dzieci do przedszkola. Co prawda sami dopłacamy do tego przedszkola, ale miasto dopłaca niejednokrotnie dużo więcej. To się nie bierze znikąd" - mówił.

Pawłowski zaapelował do warszawiaków, aby zastanowili się, czy nie warto dołożyć się do wspólnego budżetu. Poinformował, że miasto już trzeci rok z rzędu prowadzi akcję zachęcającą do składania PIT-ów w stolicy. W ubiegłym roku Warszawie przybyło ok. 1,7 tys. podatników, a każdy odprowadził średnio po ok. 3 tys. zł. Oznacza to, że budżet zasiliła kwota ponad 5 mln zł. Za tę sumę można by wybudować ponad dwa przedszkola.

Pawłowski przyznał, że osoby rozliczające się poza stolicą zasilają budżety biedniejszych miast, z których pochodzą, ale przypomniał, że Warszawa płaci na rzecz mniej zasobnych gmin tzw. janosikowe w wysokości ok. miliarda złotych.

Z informacji przekazanych przez biuro prasowe stołecznego ratusza wynika, że remont metra kwadratowego nawierzchni drogi kosztuje ok. 125 zł, roczne utrzymanie jednego miejsca w przedszkolu ok. 5,5 tys. zł, zakup nowego autobusu ok. 1 mln zł, budowa modułowego przedszkola - 2 mln zł.

Natomiast inwestycja w szpital "jednego dnia" z pełnym wyposażeniem pochłania ok. 30 mln zł, budowa mostu ok. 1 mld zł, a na budowę Centrum Nauki Kopernik wydano 364,8 mln zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK