| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykroczenie, ale nie karane

Wykroczenie, ale nie karane

Można odstąpić od wymierzenia kary wobec dyrektora ZOZ, który, co prawda, naruszył ustawę o zamówieniach publicznych, ale prowadzone przez niego zakupy były celowe i racjonalne - uznała Główna Komisja Orzekająca (GKO) przy ministrze finansów.

GKO rozpatrywała odwołanie Henryka M., dyrektora jednego ze śląskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, od orzeczenia Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. Po doniesieniu inspektora kontroli skarbowej organ ten uznał, że Henryk M. jest winny nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych określonego w art. 138 ust. 1 pkt 12 ustawy o finansach publicznych, dotyczącego złamania zasad dotyczących zamówień publicznych. W 2002 r. dyrektor dokonał w trybie z wolnej ręki kilkudziesięciu zakupów: leków, materiałów opatrunkowych oraz materiałów stomatologicznych i środków dezynfekcyjnych dla ZOZ o łącznej wartości ponad 51 tys. zł. Zdaniem komisji nie było podstaw do udzielenia zamówień z wolnej ręki.

Za przypisany czyn komisja wymierzyła karę upomnienia.

Dyrektor ZOZ odwołał się od orzeczenia, tłumacząc, że nie mógł podpisać jednej umowy na dostawę, gdyż nie znał zużycia leków. Zakupy w mniejszych partiach – głównie leków ratujących życie – były więc bardziej racjonalne. Poza tym próbował rozpisać przetarg, ale nikt nie zgłosił swoich ofert, ponieważ z powodu trudnej sytuacji finansowej ZOZ zalegał z zapłatą za poprzednie dostawy.

GKO uchyliła orzeczenie w części dotyczącej upomnienia. Stwierdziła (w orzeczeniu DF/GKO/Odw.-20/27/2005/202), że nie można uznać, iż wydatki na leki czynione przez dyrektora ZOZ były nieracjonalne lub niecelowe. Były bowiem związane z działalnością statutową jednostki. Ponieważ jednak doszło do wykroczenia, GKO jedynie odstąpiła od wymierzenia kary.


Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK