| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dotacja dla muzeum bez VAT

Dotacja dla muzeum bez VAT

Dotacje pochodzące od organizacji międzynarodowych przeznaczone na rozbudowę i remont muzeum Auschwitz-Birkenau nie powinny być obciążone VAT-em - podkreślił w skardze kasacyjnej do NSA rzecznik praw obywatelskich.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej odmówił wydania Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau zaświadczenia zawierającego ocenę, że środki pieniężne przekazane przez fundację z Bostonu powinny zostać uznane za pochodzące z bezzwrotnej pomocy zagranicznej organizacji międzynarodowej i z tego tytułu zwolnione z VAT. Muzeum wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który skargę oddalił. W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich przygotował skargę kasacyjną, w której zarzucił wyrokowi WSA w Warszawie nie tylko naruszenie przepisów postępowania, ale także błędną wykładnię przepisów prawa materialnego.

Zdaniem rzecznika Urząd Komitetu Integracji Europejskiej upoważniony jest jedynie do rejestrowania umów, a nie do ich oceny w zakresie opodatkowania. Organem upoważnionym do wydawania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych jest minister finansów oraz dyrektorzy izb skarbowych i naczelnicy urzędów skarbowych. Zdaniem rzecznika nie można również zgodzić się z twierdzeniem, że środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazane polskim podmiotom przez pozarządowe organizacje międzynarodowe nie korzystają ze stawki VAT obniżonej do 0 proc.


Anna Wojda
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jadwiga Czarnowska

Absolwentka Akademii Ekonomicznej im. Oskara Langego we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Wrocławski). Jest mgr ekonomii – uzyskała dyplom na Wydziale Gospodarki Narodowej w Katedrze Handlu Zagranicznego AE. Jest absolwentką również Alliance Française. Otrzymała w Paryżu francuski dyplom DS.-d’Etudes Françaises Modernes. Posiada długoletnie doświadczenie zawodowe jako kierownik działów finansowo-księgowych przedsiębiorstw i resortu budżetowego oraz jako wykładowca kursów i szkoleń z zakresu rachunkowości przedsiębiorstw, rachunkowości budżetowej i finansów publicznych. Prowadzi również szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania programów księgowych do zadań księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK