| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dotacja dla muzeum bez VAT

Dotacja dla muzeum bez VAT

Dotacje pochodzące od organizacji międzynarodowych przeznaczone na rozbudowę i remont muzeum Auschwitz-Birkenau nie powinny być obciążone VAT-em - podkreślił w skardze kasacyjnej do NSA rzecznik praw obywatelskich.

Urząd Komitetu Integracji Europejskiej odmówił wydania Państwowemu Muzeum Auschwitz-Birkenau zaświadczenia zawierającego ocenę, że środki pieniężne przekazane przez fundację z Bostonu powinny zostać uznane za pochodzące z bezzwrotnej pomocy zagranicznej organizacji międzynarodowej i z tego tytułu zwolnione z VAT. Muzeum wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który skargę oddalił. W tej sytuacji rzecznik praw obywatelskich przygotował skargę kasacyjną, w której zarzucił wyrokowi WSA w Warszawie nie tylko naruszenie przepisów postępowania, ale także błędną wykładnię przepisów prawa materialnego.

Zdaniem rzecznika Urząd Komitetu Integracji Europejskiej upoważniony jest jedynie do rejestrowania umów, a nie do ich oceny w zakresie opodatkowania. Organem upoważnionym do wydawania interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów podatkowych jest minister finansów oraz dyrektorzy izb skarbowych i naczelnicy urzędów skarbowych. Zdaniem rzecznika nie można również zgodzić się z twierdzeniem, że środki finansowe bezzwrotnej pomocy zagranicznej przekazane polskim podmiotom przez pozarządowe organizacje międzynarodowe nie korzystają ze stawki VAT obniżonej do 0 proc.


Anna Wojda

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK