| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koniec z limitami udzielanych licencji taksówkarskich

Koniec z limitami udzielanych licencji taksówkarskich

Dnia 7 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która zniosła możliwość limitowania liczby udzielanych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, a tym samym zakłada otwarcie rynku przewozów taksówkowych dla nowych przedsiębiorców.

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 247)

Do tej pory właściwe rady gmin i Rada m.st. Warszawy określały - najpóźniej do 30 listopada każdego roku - liczbę nowych licencji przeznaczonych do wydania na przyszły rok kalendarzowy. Jednocześnie, niedotrzymanie powyższego terminu oznaczało zachowanie dotychczasowej liczby licencji. Przykładowo w Warszawie w latach 2006 - 2007  nowe licencje taksówkowe udzielane były jedynie w miejsce uprawnień „odzyskanych”, gdyż stan ogólny licencji w ilości 7962 nie mógł ulec zmianie.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom, została wprowadzona nowelizacja, która ma na celu zniesienie możliwości limitowania przyznawanych licencji taksówkowych. Uchylenie art. 6 ust. 6 i 7 ustawy o transporcie drogowym spowodowało, że od 7 kwietnia 2011 r. transport drogowy taksówką może wykonywać każdy, kto spełni ustawowe warunki dostępu do zawodu i zda egzamin.

Nowelizacja doprecyzowuje także pojęcie przewozu okazjonalnego, który może być wykonywany pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą. Niemniej, w ramach wyjątku dopuszczalny jest przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi niespełniającymi ww. kryterium. W przypadku, gdy podczas kontroli drogowej zostaną stwierdzone naruszenia polegające na wykonywaniu przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego, kierowca pojazdu samochodowego realizujący przewóz drogowy podlega karze grzywny w wysokości 15 tys. zł.

Wskazać przy tym należy, że nowelizacja przewiduje roczny okres dostosowawczy dla przedsiębiorców wykonujących przewozy okazjonalne. Mogą oni świadczyć usługi na dotychczasowych zasadach przez czas określony w licencji, nie dłużej jednak niż do 7 kwietnia 2012 r.

Podsumowując należy stwierdzić, że nowelizacja ujednolici świadczenie usług przewozowych samochodami osobowymi w Polsce i zniesie bariery dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności w tym zakresie. W tym kontekście, nasuwają się wątpliwości, czy rozszerzenie kręgu taksówkarzy o nowych, czasem mniej doświadczonych kierowców, wpłynie na jakość świadczonych usług? Należy również zwrócić uwagę, iż takie rozwiązanie z pewnością może budzić sprzeciw dotychczasowych taksówkarzy, którzy stracą monopol na wykonywanie transportu drogowego taksówką.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Mazur

Kancelaria Prawa Pracy Wojciech Mazur

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK