| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 1 lipca rejestracja firmy przez internet

Od 1 lipca rejestracja firmy przez internet

Od 1 lipca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli zarejestrować firmę przez internet. Umożliwi to system Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), nad którego wprowadzeniem pracuje Ministerstwo Gospodarki.

Takie ułatwienia dla przedsiębiorców zakłada rządowy projekt nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej, który 13 kwietnia rozpatrywała sejmowa komisji nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”.

System rejestracji i ewidencji CEIDG powinien zacząć działać od lipca tego roku. System umożliwi ewidencjonowanie działalności gospodarczej drogą elektroniczną i udostępnianie informacje o przedsiębiorcach. Będzie on prowadzony przez ministra gospodarki. Przedsiębiorca będzie mógł podjąć działalność gospodarczą już w dniu złożenia poprawnego wniosku o wpis do CEIDG lub po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Wiceminister gospodarki Dariusz Bogdan wyjaśnił, że dzięki tym nowym rozwiązaniom możliwe będzie zarejestrowanie firmy w ciągu jednego dnia. - Przepływ danych między rejestrami urzędów będzie odbywał się automatycznie, a podane informacje zostaną natychmiast zweryfikowane - dodał wiceszef MG.

W opinii Jerzego Molaka, zastępcy dyrektora w Departamencie Administrowania Obrotem MG, zmiany w systemie CEIDG zostały przygotowane tak, aby każdy mógł się nim sprawnie posłużyć. - Na stronie internetowej CEIDG dostępny będzie przewodnik, który krok po kroku poprowadzi przedsiębiorcę przez cały proces rejestracji. Wypełnienie formularza zajmie nie więcej niż piętnaście minut - zaznaczył.

Przedsiębiorca, który będzie chciał rozpocząć działalność przez internet musi posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny lub zaufany profil - nową formę autoryzacji, wg informacji MSWiA, dostępną od 1 czerwca 2011 r. w urzędach wojewódzkich, urzędach skarbowych oraz wybranych oddziałach ZUS. Urzędy gminy w ciągu pół roku od daty uruchomienia systemu przekażą do niego wszystkie dane ze swoich rejestrów. Zebrane informacje będą opublikowane w Internecie.

Resort gospodarki zapowiedział, że 15 maja 2011 r. rozpoczną się szkolenia dla gmin, mające na celu uzupełnienie wiedzy urzędników na temat innowacji w ustawie.

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje również ułatwienia dla przedsiębiorców chcących zawiesić działalność gospodarczą, skrócenie czasu odpowiedzi na pytania zadane za pośrednictwem punktu kontaktowego oraz wprowadza zmiany w zakresie wymagalności zaświadczeń o nadanym numerze REGON.

Więcej na temat projektu w artykule: Ułatwienia przy podejmowaniu i zawieszaniu działalności gospodarczej

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK