| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy w kawiarnianych ogródkach można palić?

Czy w kawiarnianych ogródkach można palić?

To pytanie wraz z nadejściem wiosny, zadaje sobie pewnie wiele osób palących. Szczególnie, że kilka miesięcy temu (15 listopada 2010 r.) weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, której głównym celem było rozszerzenie obszarów objętych zakazem palenia tytoniu na większość miejsc publicznych.

Ustawa z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz. U. z 2010 r., Nr 81, poz. 529)

Mając zatem powyższe na uwadze, należy wskazać, że zgodnie z nowelizacją zakazem palenia zostały objęte nie wszystkie miejsca publiczne, ale te ściśle w niej wskazane, m.in. tereny zakładów opieki zdrowotnej, tereny jednostek organizacyjnych systemu oświaty, tereny uczelni, pomieszczenia zakładów pracy, pomieszczenia obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego, lokale gastronomiczne i rozrywkowe, środki pasażerskiego transportu publicznego, przystanki komunikacji publicznej, ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dla dzieci, a także inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego.  Wyjątkiem od tego zakazu są lokale ze specjalnie wydzieloną palarnią, a także te, które posiadają przynajmniej dwa pomieszczenia, gdzie jedno z nich zostało przeznaczone dla osób palących w taki sposób, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Zatem, należy wskazać, że w kawiarni czy też restauracji (w której nie została wydzielona palarnia) palić nie można. A jak to jest z ogródkiem, który przecież znajduje się poza kawiarnią, ale wydawałoby się, że należy do niej? Zgodnie z literalnym brzmieniem ustawy, zabrania się palenia wyrobów tytoniowych w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych. Zakaz ten dotyczy zatem „lokalu” - pomieszczenia, którym jest wydzielona przegrodami budowlanymi np. ścianą, część mieszkania, domu lub budynku. Ogródek kawiarniany, usytuowany na zewnątrz kawiarni, takim pomieszczeniem bez wątpienia nie jest.

Co więcej, kolejne rozszerzenie zakazu palenia na inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego nie dotyczy ogródków kawiarnianych, gdyż dotyczy on również pomieszczeń, a nie miejsc publicznych, które są szerszymi określeniami i mogą obejmować między innymi wnętrza obiektów budowlanych użytku publicznego oraz przynależne do tych obiektów ogrody i dziedzińce dostępne dla ogółu. W świetle analizy obowiązujących przepisów zasadne wydawałoby się stwierdzenie, że ogródka kawiarnianego nie można uznać za pomieszczenie. W związku z czym, naszym zdaniem, zakaz palenia nie obejmuje ogródków kawiarnianych i można w nich palić o ile nie znajduje się on jednocześnie w jednym z miejsc objętych zakazem palenia, np. na terenie uczelni. Należy jednak wskazać, że samorządy mogą rozszerzać zakaz palenia również na ogródki kawiarniane.

Podsumowując, zakazem palenia zostały objęte miejsca publiczne ściśle wskazane w ustawie i zakaz ten, naszym zdaniem, nie obejmuje ogródków kawiarnianych. Naszą opinię w tym zakresie potwierdza również wypowiedź Generalnego Inspektora Sanitarnego, który wskazał, iż w ogródkach kawiarnianych (tzw. „ogródkach piwnych”) można palić. Podkreślił przy tym, że palić można na wszystkich terenach otwartych, z wyjątkiem tych, które zostały objęte zakazem oraz na zewnętrznych terenach lokali gastronomicznych, czyli w ogródkach. Jednak, może warto zaapelować przy tym do osób palących o niepalenie w ogródkach kawiarnianych, nawet pomimo tego, że nie są objęte ustawowym zakazem palenia - tak aby osoby niepalące mogły poczuć powiew świeżego, wiosennego powietrza niekoniecznie wzbogaconego nikotyną.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Grzelak

Solicitor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK