REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ministerstwo Finansów przeciwne ujednoliceniu podstawy CIT

REKLAMA

Rząd jest przeciw propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej rozliczania kosztów podatkowych w CIT w ramach grup przedsiębiorców - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Dominik wziął udział w poświęconym m.in. Paktowi Euro Plus posiedzeniu połączonych sejmowych komisji: finansów publicznych; gospodarki; ds. unii europejskiej. Posiedzenie odbyło się 14 kwietnia br.

Autopromocja

Pakt Euro Plus został przyjęty w marcu przez szefów 27 państw UE. Zakłada m.in. zbliżanie narodowych polityk gospodarczych.

Anita Błochowiak pytała przedstawiciela resortu finansów m.in. o stanowisko Polski w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących wprowadzenia ujednoliconej podstawy opodatkowania CIT w UE oraz o prognozy resortu finansów przewidujące znaczny wzrost wpływów budżetowych z podatków dochodowych i VAT w najbliższych latach.

Wiceminister finansów Jacek Dominik powiedział, że pakt wskazuje wyraźnie, iż opodatkowanie bezpośrednie pozostaje w kompetencji krajowej. "Dyskusja na temat skonsolidowanej podstawy opodatkowania, czy wspólnej podstawy opodatkowania, trwa co najmniej od sześciu lat w UE. Nikt nie został zmuszony do podniesienia stawki nawet o pół procenta" - powiedział Dominik.

Dodał, że dyskusję na ten temat zainicjowała Francja, uważając, że podatki bezpośrednie mogą mieć zasadniczy wpływ na przenoszenie się przedsiębiorstw. Powiedział, że Polska jest gotowa na rozmowę na temat "szerokiej bazy podatkowej CIT", bo taką właśnie stosujemy. Jej wprowadzenie w całej UE zmniejszyłoby więc konkurencję podatkową ze strony innych państw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Natomiast nie godzimy się w temacie dalszej konsolidacji i rozliczania różnych kosztów w ramach grup przedsiębiorców" - dodał Dominik. Zapewnił, że nie ma zagrożeń, iż ktoś mógłby zmusić Polskę do zastosowania innej stawki podatkowej w podatkach dochodowych, niż sami byśmy chcieli.

Komisja Europejska zaproponowała w marcu ujednolicenie podstawy opodatkowania podatku od firm CIT w Unii Europejskiej.

W dokumencie przekazanym przez MF posłom napisano: "Pakt (Euro Plus) nie stanowi daleko idącej ingerencji w system społeczny i gospodarczy Polski. To rząd RP sam będzie definiował własne działania na rzecz realizacji celów Paktu".

"Rząd Rzeczypospolitej Polskiej opowiada się (...) przeciwko przyjęciu wniosku dotyczącego Dyrektywy w sprawie wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych w jego obecnym kształcie. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie może poprzeć rozwiązania polegającego na stosowaniu mechanizmu konsolidacji podstawy opodatkowania członków grupy oraz jej podziału według ustalonego wzoru" - dodano.

Z dokumentu MF wynika ponadto, że rząd popiera projekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nt. ustanowienia sankcji za brak działań ograniczających nadmierne nierównowagi w krajach strefy euro.

Dominik odniósł się także do sprawy planowanego wzrostu wpływów podatkowych. "Nie ma żadnych planów podniesienia stawek podatkowych" - zapewnił. Wyjaśnił, że wyższe wpływy będą wynikać przede wszystkim z większego wzrostu gospodarczego i faktu, że przez poprzednie dwa lata firmy mogły odliczać straty, które poniosły w czasie kryzysu.

"Ten okres właśnie mija (...), poza tym firmy już nie ponoszą strat. Wiele przedsiębiorstw odnotowuje znowu zyski. W związku z tym wracamy ponownie na normalną ścieżkę wzrostu dochodów podatkowych, taką, jaką mieliśmy przed kryzysem" - poinformował wiceminister.

Posłanka Beata Szydło z PiS zaproponowała, by połączone komisje wystąpiły z wnioskiem do Prezydium Sejmu lub rządu o przeprowadzenie debaty na temat korzyści płynących dla Polski z Paktu Euro Plus. "Skoro to poważny pakt i poważna sprawa, to zasługuje na poważną debatę" - powiedziała Szydło. Dodała, że decyzję w sprawie przystąpienia do paktu może podjąć premier, ale "wyposażony w delegację z polskiego parlamentu".

Przewodniczący komisji ds. UE Stanisław Rakoczy odmówił przyjęcia wniosku, tłumacząc to m.in. brakiem kworum (do głosowania potrzebna jest jedna trzecia posłów z każdej komisji). "Trzy komisje zebrały się w ramach spotkań, które mają przybliżać elementy Unii Europejskiej" - tłumaczył.

"To nie jest spotkanie posłów, tylko posiedzenie komisji. Jeśli nie ma kworum, to trzeba przerwać posiedzenie" - ripostował Wojciech Jasiński (PiS). Z kolei jego kolega klubowy Marek Suski zaapelował do Rakoczego o "zaprzestanie łamania regulaminu Sejmu".

Po trwającej kilka minut wymianie zdań policzono obecnych posłów i Rakoczy przerwał - z powodu braku kworum - posiedzenie komisji (kworum miała tylko komisja finansów publicznych). Z listy obecności posłów i złożonych przez nich podpisów wynika, że w posiedzeniu brało udział 44 z 54 posłów komisji finansów publicznych, 34 z 39 posłów komisji gospodarki i 33 z 43 posłów komisji ds. UE.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

REKLAMA