| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1500 zł minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.?

1500 zł minimalnego wynagrodzenia w 2012 r.?

Rząd przyjął projekt poziomu minimalnej płacy w 2012 r., który przedstawi Komisji Trójstronnej. Proponuje, by wynagrodzenie to wynosiło 1500 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Związkowcy uważają, że to za mało, a pracodawcy, że za dużo.

Ponadto rząd zaproponuje Komisji Trójstronnej pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2012 r. na ustawowym minimum wynoszącym 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2011 r.

Przedstawiając propozycję wzięto pod uwagę: sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, konieczność ograniczania wydatków budżetu państwa, potrzebę ograniczenia deficytu finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB - podało Centrum.

Rząd proponuje, by minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 r. wynosiło 1500 zł. "Kwota ta zapewni relację minimalnego wynagrodzenia do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w wysokości 41,4 proc. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł" - podało CIR.

Nie wszystkie centrale związkowe, które uczestniczą w pracach Komisji Trójstronnej, są zadowolone z decyzji rządu. Ich zdaniem płaca minimalne powinna być wyższa.

OPZZ oceniło, że pomysł podniesienia płacy minimalnej jest niewystarczający. Uważa, że w stosunku do wzrostu kosztów i podatków 1500 zł to kwota niewystarczająca. Chce też wzrostu progów uprawniających do pomocy społecznej.

Forum Związków Zawodowych jest gotowe poprzeć rządową propozycję, ale jednocześnie proponuje uzgodnić scenariusz, w wyniku którego z czasem minimalne wynagrodzenie wyniesie 50 proc. przeciętnej płacy. Forum przypomina, że w tym roku ten stosunek wynosi 40,84 proc.

Jeremi Mordasewicz z PKPP Lewiatan powiedział, że nie ma akceptacji dla proponowanego przez rząd podwyższenia płacy minimalnej o 8 proc., czyli do 1500 zł. Jego zdaniem taka zmiana oznaczałaby zwolnienia pracowników, którzy nie wypracują dla pracodawcy dochodu 3000 zł miesięcznie. "Dotknie to szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo, np. w woj. podkarpackim czy warmińsko-mazurskim" - powiedział.

Pracodawcy RP deklarują gotowość do rozmów w Komisji Trójstronnej na temat płacy minimalnej. "Trzeba pamiętać, że gwałtowne podniesienie płacy minimalnej dotknie szczególnie osoby o niskich kwalifikacjach w regionach słabych gospodarczo, jak województwa podkarpackie czy warmińsko-mazurskie. Pracownicy, którzy nie wypracują dla pracodawcy odpowiedniego dochodu - stracą pracę" - przypominają w swoim oświadczeniu Pracodawcy RP. "W trakcie prac w Trójstronnej Komisji będziemy analizować, czy kwota 1500 zł wywoła negatywne zjawiska" - zadeklarowali.

Ekspert Pracodawców RP Piotr Rogowiecki poinformował, że wysokość minimalnego wynagrodzenia ma szczególne znaczenie dla przedsiębiorców realizujących zlecenia związane z kontraktami wynikającymi z zamówień publicznych. "Gwałtowne zmiany w tym obszarze mogą wpłynąć na nieopłacalność kontraktów" - ostrzega.

Natomiast Zbigniew Żurek z BCC podkreślił, że klub jest przeciwny podnoszeniu płacy minimalnej powyżej ustawowego wzrostu. "Z jednej strony rząd mówi nam, że sytuacja budżetu jest fatalna, tnie składki na OFE, a z drugiej podnosi ponad miarę minimalną płacę". "Można się jedynie domyślać powodów - mamy rok wyborczy" - dodał.

"Jednak taka zmiana może paradoksalnie obrócić się przeciw najmniej zarabiającym, którzy mogą stracić pracę, gdy pracodawców nie będzie stać na ich zatrudnianie" - przypomniał. Może powiększyć się szara strefa - dodał.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK