| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki przysługującym ulgom i zwolnieniom niektórzy podatnicy mogą mniej zapłacić fiskusowi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Z prawa do obniżenia podatku skorzystają m.in. inwalidzi, osoby wychowujące dzieci, czy korzystające z internetu.

Warto pamiętać, że każdemu kto odprowadza podatek, przysługuje prawo do przekazania 1 proc. należnego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy w odpowiedniej rubryce deklaracji podać numer KRS organizacji i przekazywaną kwotę. Uprawnione do otrzymania pieniędzy są podmioty znajdujące się na liście Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku deklaracje podatkowe będzie można składać do 2 maja 2011 r.

MF liczy na milion PIT-ów za 2010 r. złożonych przez internet

Ministerstwo Finansów liczy, że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. We wtorek resort rozpoczął akcję "Kiedy wpadnie pierwszy milion?". Zgodnie z wtorkowymi danymi MF, podatnicy złożyli już 670 tys. e-deklaracji.

MF poinformowało, że będzie codziennie informować o liczbie złożonych zeznań, aż "wpadnie pierwszy milion".

- Do końca okresu rozliczeniowego zostało już niewiele czasu. W tym roku zeznanie roczne możemy składać do 2 maja. Zachęcamy do zrobienia tego przez internet - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że dotychczas podatnicy przysłali rekordową liczbę 670 tys. zeznań (PIT36, 36L, 37, 38 i 39) za 2010 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok temu i osiem razy tyle co w 2009 r.

W ubiegłych latach do MF wpłynęło odpowiednio 324 tys. oraz 86 tys. e-deklaracji. - Jest szansa, że liczba przesłanych deklaracji PIT za zeszły rok przez internet przekroczy milion, bo do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają nowe zeznania od podatników rozliczających się w ostatnich dniach - informuje ministerstwo.

Według resortu taka liczba zeznań to efekt prowadzonej od kilku lat kampanii promującej rozliczanie się on-line z urzędem skarbowym.

MF wskazuje, że elektroniczne PIT-y bez podpisu kwalifikowanego najchętniej przesyłają osoby młode: co czwarta ma 21-30 lat, a blisko jedna trzecia od 31 do 40 lat.

- Spory odsetek to jednak osoby w średnim wieku i starsze - podatnicy między 41-50 oraz 51-60 rokiem życia stanowią po ok. 17 proc. ogółu wszystkich rozliczających się przez internet, a blisko 7,5 proc. ogółu zeznań przesłały osoby w wieku 61-70 lat - informuje MF.

Z danych resortu wynika, że dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez internet bez podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio 100 tys., 77 tys. i 64 tys. zeznań, czyli 16, 12 i 10 proc. ogółu przesłanych). Wśród miast przewodzą Warszawa (65 tys. PIT-ów, 8 proc. ogółu), Kraków (31 tys., 3,8 proc.) oraz Łódź (21 tys., 2,5 proc.).

MF informuje, że na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl oraz na specjalnej stronie akcji informacyjnej MF: www.szybkipit.pl pobrać można aplikację e-Deklaracje Desktop lub interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcję ich wypełniania i przesłania. Można też odwiedzić kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube, gdzie zamieszczone są filmy instruktażowe lub zajrzeć na profil http://www.facebook.com/Szybki.PIT

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK