| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki ulgom niektórzy podatnicy zapłacą mniej fiskusowi

Dzięki przysługującym ulgom i zwolnieniom niektórzy podatnicy mogą mniej zapłacić fiskusowi z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Z prawa do obniżenia podatku skorzystają m.in. inwalidzi, osoby wychowujące dzieci, czy korzystające z internetu.

Warto pamiętać, że każdemu kto odprowadza podatek, przysługuje prawo do przekazania 1 proc. należnego podatku dla wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy w odpowiedniej rubryce deklaracji podać numer KRS organizacji i przekazywaną kwotę. Uprawnione do otrzymania pieniędzy są podmioty znajdujące się na liście Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W tym roku deklaracje podatkowe będzie można składać do 2 maja 2011 r.

MF liczy na milion PIT-ów za 2010 r. złożonych przez internet

Ministerstwo Finansów liczy, że liczba PIT-ów za 2010 r. wysłanych przez internet sięgnie miliona. We wtorek resort rozpoczął akcję "Kiedy wpadnie pierwszy milion?". Zgodnie z wtorkowymi danymi MF, podatnicy złożyli już 670 tys. e-deklaracji.

MF poinformowało, że będzie codziennie informować o liczbie złożonych zeznań, aż "wpadnie pierwszy milion".

- Do końca okresu rozliczeniowego zostało już niewiele czasu. W tym roku zeznanie roczne możemy składać do 2 maja. Zachęcamy do zrobienia tego przez internet - przypomina Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że dotychczas podatnicy przysłali rekordową liczbę 670 tys. zeznań (PIT36, 36L, 37, 38 i 39) za 2010 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok temu i osiem razy tyle co w 2009 r.

W ubiegłych latach do MF wpłynęło odpowiednio 324 tys. oraz 86 tys. e-deklaracji. - Jest szansa, że liczba przesłanych deklaracji PIT za zeszły rok przez internet przekroczy milion, bo do systemu e-Deklaracje wciąż wpływają nowe zeznania od podatników rozliczających się w ostatnich dniach - informuje ministerstwo.

Według resortu taka liczba zeznań to efekt prowadzonej od kilku lat kampanii promującej rozliczanie się on-line z urzędem skarbowym.

MF wskazuje, że elektroniczne PIT-y bez podpisu kwalifikowanego najchętniej przesyłają osoby młode: co czwarta ma 21-30 lat, a blisko jedna trzecia od 31 do 40 lat.

- Spory odsetek to jednak osoby w średnim wieku i starsze - podatnicy między 41-50 oraz 51-60 rokiem życia stanowią po ok. 17 proc. ogółu wszystkich rozliczających się przez internet, a blisko 7,5 proc. ogółu zeznań przesłały osoby w wieku 61-70 lat - informuje MF.

Z danych resortu wynika, że dotychczas najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez internet bez podpisu elektronicznego wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim (odpowiednio 100 tys., 77 tys. i 64 tys. zeznań, czyli 16, 12 i 10 proc. ogółu przesłanych). Wśród miast przewodzą Warszawa (65 tys. PIT-ów, 8 proc. ogółu), Kraków (31 tys., 3,8 proc.) oraz Łódź (21 tys., 2,5 proc.).

MF informuje, że na stronie systemu e-Deklaracje www.e-deklaracje.gov.pl oraz na specjalnej stronie akcji informacyjnej MF: www.szybkipit.pl pobrać można aplikację e-Deklaracje Desktop lub interaktywne formularze podatkowe oraz instrukcję ich wypełniania i przesłania. Można też odwiedzić kanał Ministerstwa Finansów na portalu YouTube, gdzie zamieszczone są filmy instruktażowe lub zajrzeć na profil http://www.facebook.com/Szybki.PIT

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »