| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wypłaty z kont IKZE będą opodatkowane PIT

Wypłaty z kont IKZE będą opodatkowane PIT

Środki wypłacane z indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) będą opodatkowane PIT jako przychody z innych źródeł – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 maja, przewiduje m.in. zmiany w przepisach ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych polegające na możliwości założenia dodatkowego indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na IKZE.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację (nr 20962) wyjaśniło, że przepisy nowelizujące ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych dotyczące zasad funkcjonowania IKZE nie przewidują w okresie oszczędzania możliwości wypłaty środków zgromadzonych na tym koncie. W konsekwencji przyjęto, że opodatkowaniu będzie podlegał zwrot całkowity z IKZE, wypłata z tego konta po zakończeniu okresu oszczędzania oraz wypłata środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego.

Wypłaty te stanowić będą przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychody z innych źródeł.

Zdaniem MF zmniejszenie wpływów z PIT w pierwszym okresie funkcjonowania ulgi w dłuższej perspektywie czasowej będzie stopniowo niwelowane i w konsekwencji spowoduje zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Środki otrzymane z IKZE, zarówno wypłaty, jak i zwroty, będą podlegały opodatkowaniu PIT według skali podatkowej. Oznacza to, że opodatkowaniu będą podlegały kwoty wyższe niż te, które były odliczane od dochodu. Zgodnie z projektem ustawy, pierwsze wypłaty z IKZE mogą nastąpić już po upływie 5 lat od wejścia w życie tych przepisów. Natomiast zwroty środków mogą nastąpić jeszcze wcześniej, np. w przypadku zerwania umowy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK