| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wypłaty z kont IKZE będą opodatkowane PIT

Wypłaty z kont IKZE będą opodatkowane PIT

Środki wypłacane z indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) będą opodatkowane PIT jako przychody z innych źródeł – wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.

Nowelizacja ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 maja, przewiduje m.in. zmiany w przepisach ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych polegające na możliwości założenia dodatkowego indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) i odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych wpłat na IKZE.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację (nr 20962) wyjaśniło, że przepisy nowelizujące ustawę o indywidualnych kontach emerytalnych dotyczące zasad funkcjonowania IKZE nie przewidują w okresie oszczędzania możliwości wypłaty środków zgromadzonych na tym koncie. W konsekwencji przyjęto, że opodatkowaniu będzie podlegał zwrot całkowity z IKZE, wypłata z tego konta po zakończeniu okresu oszczędzania oraz wypłata środków zgromadzonych przez oszczędzającego na IKZE na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego.

Wypłaty te stanowić będą przychody, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. przychody z innych źródeł.

Zdaniem MF zmniejszenie wpływów z PIT w pierwszym okresie funkcjonowania ulgi w dłuższej perspektywie czasowej będzie stopniowo niwelowane i w konsekwencji spowoduje zwiększenie dochodów jednostek samorządu terytorialnego.

Środki otrzymane z IKZE, zarówno wypłaty, jak i zwroty, będą podlegały opodatkowaniu PIT według skali podatkowej. Oznacza to, że opodatkowaniu będą podlegały kwoty wyższe niż te, które były odliczane od dochodu. Zgodnie z projektem ustawy, pierwsze wypłaty z IKZE mogą nastąpić już po upływie 5 lat od wejścia w życie tych przepisów. Natomiast zwroty środków mogą nastąpić jeszcze wcześniej, np. w przypadku zerwania umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »