| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Fiskus kontroluje aukcje internetowe

Fiskus kontroluje aukcje internetowe

W ostatnim czasie fiskus nasilił kontrole aukcji internetowych. Niejasne przepisy oraz mało przychylne podejście fiskusa mogą skutkować dla osób prowadzących sprzedaż w internecie kosztownymi sankcjami.

Z powodu braku znajomości szczegółowych i jednocześnie skomplikowanych przepisów podatkowych handlujący w sieci padają ofiarą swojej własnej niewiedzy.

Według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest bowiem odpłatne zbycie rzeczy przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym doszło do nabycia tejże rzeczy. Dotyczy to sytuacji, w których odpłatne zbycie nie następuje w drodze wykonywania działalności gospodarczej. „Dorywczy” internetowi sprzedawcy często są przekonani, że takiej działalności nie prowadzą. Fiskus może jednak mieć odmienne zdanie, zwłaszcza że przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej są bardzo ogólne.

- Co więcej - konsekwencje mogą pojawić się również po stronie kupującego. Jeśli wartość zakupionego przez niego przedmiotu przekracza 1 000 zł, wówczas musi zapłacić on podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 2 proc. - podkreśla ekspert Pracodawców RP, Emilia Amielanczyk. Istotny jest także czas dokonania takiego rozliczenia - kupujący ma 14 dni od dokonania danej czynności na złożenie do właściwego urzędu deklaracji i wpłatę należnej kwoty.

Inną kwestią są przypadki osób, które starają się ominąć uciążliwe przepisy. Jeśli fiskus uzna, że dana działalność ma charakter zorganizowany i ciągły (zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej), pociąga to wówczas obowiązek dokonania rejestracji w Ewidencji Działalności Gospodarczej. Inną definicję działalności przedstawia ustawa o VAT. W tym przypadku może ona dotyczyć nawet jednorazowej działalności. W każdym bądź razie dokonywanie sprzedaży w sposób zorganizowany oraz wskazujący na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy musi być opodatkowane podatkiem VAT.

Pracodawcy RP zauważają, iż wymienione wyżej regulacje są za mało precyzyjne, zwłaszcza w kontekście konsekwencji działania niezgodnego z prawem: opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym zgodnie ze stawką 75 proc. dochodów z nieujawnionych źródeł oraz sankcjami wynikającymi z kodeksu karnego skarbowego.

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »