| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uproszczone faktury VAT od 2013 r.

Uproszczone faktury VAT od 2013 r.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem przepisów dotyczących uproszczonych faktur VAT. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

W 2010 r. przyjęta została dyrektywa Rady 2010/45/UE zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania. Nowelizacja wprowadza pojęcie „faktura uproszczona” i nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek umożliwienia podatnikom z dniem 1 stycznia 2013 r. wystawiania takich faktur, m.in. w sytuacji gdy kwota faktury nie przekracza 100 euro lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków określonych w dyrektywie).

W związku z tym, jak poinformował resort finansów, jeszcze w tym roku zostaną podjęte prace implementujące przepisy dyrektywy dotyczące uproszczonych faktur VAT. Nowe przepisy (z odpowiednio długim vacatio legis) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Natomiast zgodnie z art. 238 dyrektywy 2006/112/WE już obecnie istnieje możliwość nieumieszczania niektórych obowiązkowych danych wymaganych na fakturze. Ministerstwo Finansów przypomina, że Polska skorzystała z tej możliwości w odniesieniu do dokumentów wymienionych w § 17 i § 18 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360), m.in. biletów kolejowych czy dowodów zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi.

Warto przypomnieć, że w Sejmie trwają obecnie prace nad projektem ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie możliwości odstąpienia od obowiązku wystawiania faktur VAT. Projektowana ustawa pozwala dokumentować paragonami wydatki dotyczące usług taksówek osobowych, usług gastronomicznych i usług parkowania pojazdów. W stosunku do tych usług dokumentowanie sprzedaży fakturą VAT będzie się odbywać tylko w przypadku, kiedy nabywca zażąda jej wystawienia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK