| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

TRZY PYTANIA DO: ARTURA WÓJCIKA
eksperta Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Przepisy znowelizowanej Ordynacji podatkowej umożliwią od 1 stycznia 2006 r. podatnikom podatków dochodowych zawieranie porozumień z organami podatkowymi dotyczących ustalania i uzgadniania prawidłowości stosowanych cen transakcyjnych w operacjach dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo. Jaki jest cel tych nowych regulacji?
– Przepisy te mają prowadzić do zwiększenia podatkowej pewności krajowego obrotu gospodarczego, co poprawi również pewność inwestowania w Polsce przez podmioty zagraniczne. Pewność w planowaniu cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi to jedna z najistotniejszych kwestii dla międzynarodowych przedsiębiorstw planujących swoje inwestycje w Polsce, a także istotny instrument zwiększenia pewności inwestowania dla polskich przedsiębiorstw. Przedmiotowe transakcje pozostają bowiem pod szczególnym rygorem podatkowym w większości krajów.
Czy porozumienia dotyczące uznawania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi można uznać za szczególnego rodzaju interpretacje przepisów prawa podatkowego?
– Tak. Uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych będzie następowało w drodze decyzji. Chcę podkreślić, że takie interpretacje wymagają dogłębnej analizy problematyki nie tylko prawnej, ale też ekonomicznej. Z tego powodu pomiędzy podmiotami gospodarczymi a organami podatkowymi często powstają spory związane z możliwymi sposobami interpretacji konkretnych przedsięwzięć gospodarczych, które ze względu na swą unikatowość i odmienność od typowej praktyki, często nie dają się wyjaśnić na gruncie obowiązujących przepisów prawa podatkowego, choć są zasadne ekonomicznie i w dodatku powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym. Niestety, ustawodawca nie jest w stanie przewidzieć i uregulować wszystkich możliwych typów współpracy funkcjonujących w obrocie gospodarczym i stworzyć dla nich szczególnych regulacji. Z tego powodu zdecydowano się dać podatnikom instrument, dzięki któremu będą mogli zwrócić się do organów podatkowych o ustalenie i zaakceptowanie prawidłowości wdrożonego systemu rozliczeń.
Jakie rodzaje porozumień podatników z organami podatkowymi przewiduje znowelizowana Ordynacja podatkowa?
– W ustawie proponuje się stworzenie trzech rodzajów porozumień: porozumienia krajowe, porozumienia zagraniczne jednostronne, porozumienia zagraniczne dwustronne. Przepisy przewidują wprowadzenie procedury wiążących porozumień pomiędzy podatnikami (lub grupą powiązanych przedsiębiorstw) a administracją podatkową w zakresie stosowania metody ustalania cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi.
Dzięki temu podatnicy i organy podatkowe będą zgodni przynajmniej co do ustalenia metody i sposobu kalkulacji cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi, a to obiektywnie zawęża i ogranicza możliwość rozbieżności w prawidłowym ustaleniu wysokości samej ceny transakcyjnej.
Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »