| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

Porozumienia z fiskusem - nowe regulacje

TRZY PYTANIA DO: ARTURA WÓJCIKA
eksperta Instytutu Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Przepisy znowelizowanej Ordynacji podatkowej umożliwią od 1 stycznia 2006 r. podatnikom podatków dochodowych zawieranie porozumień z organami podatkowymi dotyczących ustalania i uzgadniania prawidłowości stosowanych cen transakcyjnych w operacjach dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi kapitałowo lub osobowo. Jaki jest cel tych nowych regulacji?
– Przepisy te mają prowadzić do zwiększenia podatkowej pewności krajowego obrotu gospodarczego, co poprawi również pewność inwestowania w Polsce przez podmioty zagraniczne. Pewność w planowaniu cen w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi to jedna z najistotniejszych kwestii dla międzynarodowych przedsiębiorstw planujących swoje inwestycje w Polsce, a także istotny instrument zwiększenia pewności inwestowania dla polskich przedsiębiorstw. Przedmiotowe transakcje pozostają bowiem pod szczególnym rygorem podatkowym w większości krajów.
Czy porozumienia dotyczące uznawania prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi można uznać za szczególnego rodzaju interpretacje przepisów prawa podatkowego?
– Tak. Uznanie prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania cen transakcyjnych będzie następowało w drodze decyzji. Chcę podkreślić, że takie interpretacje wymagają dogłębnej analizy problematyki nie tylko prawnej, ale też ekonomicznej. Z tego powodu pomiędzy podmiotami gospodarczymi a organami podatkowymi często powstają spory związane z możliwymi sposobami interpretacji konkretnych przedsięwzięć gospodarczych, które ze względu na swą unikatowość i odmienność od typowej praktyki, często nie dają się wyjaśnić na gruncie obowiązujących przepisów prawa podatkowego, choć są zasadne ekonomicznie i w dodatku powszechnie stosowane w obrocie gospodarczym. Niestety, ustawodawca nie jest w stanie przewidzieć i uregulować wszystkich możliwych typów współpracy funkcjonujących w obrocie gospodarczym i stworzyć dla nich szczególnych regulacji. Z tego powodu zdecydowano się dać podatnikom instrument, dzięki któremu będą mogli zwrócić się do organów podatkowych o ustalenie i zaakceptowanie prawidłowości wdrożonego systemu rozliczeń.
Jakie rodzaje porozumień podatników z organami podatkowymi przewiduje znowelizowana Ordynacja podatkowa?
– W ustawie proponuje się stworzenie trzech rodzajów porozumień: porozumienia krajowe, porozumienia zagraniczne jednostronne, porozumienia zagraniczne dwustronne. Przepisy przewidują wprowadzenie procedury wiążących porozumień pomiędzy podatnikami (lub grupą powiązanych przedsiębiorstw) a administracją podatkową w zakresie stosowania metody ustalania cen transakcyjnych z podmiotami powiązanymi.
Dzięki temu podatnicy i organy podatkowe będą zgodni przynajmniej co do ustalenia metody i sposobu kalkulacji cen transakcyjnych pomiędzy podmiotami powiązanymi, a to obiektywnie zawęża i ogranicza możliwość rozbieżności w prawidłowym ustaleniu wysokości samej ceny transakcyjnej.
Rozmawiał Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK