| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

Od 1 czerwca br. w zakresie podatku od towarów i usług, jak wiemy, obowiązują nowe przepisy.

Podkreślić trzeba jednak, że jeżeli chodzi o zwrot VAT, nowe regulacje wprowadzone zostały, obowiązującą od 1 czerwca br., nowelizacją ustawy o VAT. Jednym z trzech nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT jest rozporządzenie ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Ale tym razem trzeba uspokoić podatników. Rozporządzenie, choć nowe, nie przynosi prawie żadnych nowych regulacji.
Wspomniane rozporządzenie określa m.in. przypadki, warunki i terminy zwrotu podatku podatnikom określonym w art. 16 ustawy, szczegółowy sposób dokumentowania i tryb wypłaty zaliczki otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej oraz przypadki zwrotu tej zaliczki wraz z oprocentowaniem. Ponadto przedmiotem regulacji są szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Załącznik do rozporządzenia określa z kolei listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Przepisy te mówią o zwolnieniu od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.
Z kolei art. 113 ust. 9 dotyczy podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego. U nich wartość sprzedaży liczy się w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. We wspomnianym załączniku znalazły się wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali oraz niektóre usługi. Zwolnień nie stosuje się do następujących usług: jubilerskich, rzeczoznawstwa z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Ponadto zwolnień nie stosuje się do usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Nadal faktury oznaczone wyrazami „Faktura VAT” muszą wystawiać podatnicy, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Dla potrzeb rozliczenia tych czynności stają się oni podatnikami VAT.
reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »