| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

VAT. Zmiany ustawy -nowe rozporządzenia

Od 1 czerwca br. w zakresie podatku od towarów i usług, jak wiemy, obowiązują nowe przepisy.

Podkreślić trzeba jednak, że jeżeli chodzi o zwrot VAT, nowe regulacje wprowadzone zostały, obowiązującą od 1 czerwca br., nowelizacją ustawy o VAT. Jednym z trzech nowych rozporządzeń wykonawczych do ustawy o VAT jest rozporządzenie ministra finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). Ale tym razem trzeba uspokoić podatników. Rozporządzenie, choć nowe, nie przynosi prawie żadnych nowych regulacji.
Wspomniane rozporządzenie określa m.in. przypadki, warunki i terminy zwrotu podatku podatnikom określonym w art. 16 ustawy, szczegółowy sposób dokumentowania i tryb wypłaty zaliczki otrzymanej przed dokonaniem sprzedaży opodatkowanej oraz przypadki zwrotu tej zaliczki wraz z oprocentowaniem. Ponadto przedmiotem regulacji są szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Załącznik do rozporządzenia określa z kolei listę towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku określone w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT. Przepisy te mówią o zwolnieniu od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10 000 euro.
Z kolei art. 113 ust. 9 dotyczy podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego. U nich wartość sprzedaży liczy się w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży. We wspomnianym załączniku znalazły się wyroby (złom) z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali oraz niektóre usługi. Zwolnień nie stosuje się do następujących usług: jubilerskich, rzeczoznawstwa z wyłączeniem doradztwa rolniczego związanego z uprawą roślin i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego. Ponadto zwolnień nie stosuje się do usług prawniczych świadczonych przez notariuszy, adwokatów i radców prawnych.
Nadal faktury oznaczone wyrazami „Faktura VAT” muszą wystawiać podatnicy, jeżeli dokonują wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, w przypadku gdy okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy. Dla potrzeb rozliczenia tych czynności stają się oni podatnikami VAT.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK