| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ekopodatki wspierają bezpieczeństwo energetyczne

Ekopodatki wspierają bezpieczeństwo energetyczne

Ekopodatki mogą wspierać ochronę klimatu, bezpieczeństwo energetyczne i budżet - mówił w Warszawie wiceprezes instytutu Green Budget Europe Kai Schlegelmilch. Chodzi np. o wyższe opodatkowanie energii ze źródeł nieodnawialnych.

Schlegelmilch powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu, że przesunięcie w kierunku "zielonej gospodarki" jest możliwe tylko w przypadku, gdy korzyści z tego tytułu odczują zarówno przedsiębiorcy jak i gospodarstwa domowe. W przeciwnym razie zachęty do inwestowania w ekologię okażą się mało skuteczne.

- Jeśli chcemy mieć naprawdę znaczący wpływ (na ten proces) musimy do tego przekonać dużą część społeczeństwa - powiedział.

Wskazał, że celem ekopodatków jest m.in. ochrona klimatu, oszczędność energii i - co się z tym wiąże - bezpieczeństwo energetyczne. Zwrócił uwagę, że podatki od energii będą wzrastać, co skłania np. gospodarstwa domowe do zakupu urządzeń energooszczędnych.

Schlegelmilch powiedział, że ekopodatki mogą np. zachęcić ludzi i przedsiębiorców do korzystania z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz przywiązywania większej wagi do efektywności energetycznej.

- Przez zwiększenie efektywności energetycznej i używanie energii z zasobów odnawialnych stajemy się bardziej niezależni od importu energii, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w kraju - tłumaczył.

Jego zdaniem Polska, zamiast płacić za import paliw powinna płacić własnym inżynierom za poszukiwanie sposobów na najlepsze wykorzystanie energii, czy budowę farm wiatrowych. - W ten sposób kreuje się także powstawanie miejsc pracy - powiedział. Zauważył, że podatki ekologiczne mogą mieć także znaczenie dla ograniczenia deficytu budżetowego.

Podkreślił, że wprowadzenie ekopodatków powinno iść w parze z działaniami na rzecz obniżania kosztów pracy.

Obecny na spotkaniu prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassenberg powiedział, że program Ekologicznej Reformy Podatkowej sformułowano w Polsce wiele lat temu, ale napotyka ona wciąż na opór.

- Byłoby to rozwiązanie efektywne i jednocześnie obniżające koszty pracy, a tym samym sprzyjające obniżeniu bezrobocia. Promowanie reformy podatkowej jest trudne, bowiem napotyka na silny opór lobby firm z sektora energetycznego, z udziałem Skarbu Państwa, które bazują na tradycyjnych zasobach - powiedział szef Instytutu.

Green Budget Europe powstała w Brukseli - działa od 2008 r. - jest platformą, której celem jest promocja na poziomie europejskim środowiskowej reformy fiskalnej i proekologicznych instrumentów rynkowych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK