| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ekopodatki wspierają bezpieczeństwo energetyczne

Ekopodatki wspierają bezpieczeństwo energetyczne

Ekopodatki mogą wspierać ochronę klimatu, bezpieczeństwo energetyczne i budżet - mówił w Warszawie wiceprezes instytutu Green Budget Europe Kai Schlegelmilch. Chodzi np. o wyższe opodatkowanie energii ze źródeł nieodnawialnych.

Schlegelmilch powiedział podczas spotkania z dziennikarzami w ubiegłym tygodniu, że przesunięcie w kierunku "zielonej gospodarki" jest możliwe tylko w przypadku, gdy korzyści z tego tytułu odczują zarówno przedsiębiorcy jak i gospodarstwa domowe. W przeciwnym razie zachęty do inwestowania w ekologię okażą się mało skuteczne.

- Jeśli chcemy mieć naprawdę znaczący wpływ (na ten proces) musimy do tego przekonać dużą część społeczeństwa - powiedział.

Wskazał, że celem ekopodatków jest m.in. ochrona klimatu, oszczędność energii i - co się z tym wiąże - bezpieczeństwo energetyczne. Zwrócił uwagę, że podatki od energii będą wzrastać, co skłania np. gospodarstwa domowe do zakupu urządzeń energooszczędnych.

Schlegelmilch powiedział, że ekopodatki mogą np. zachęcić ludzi i przedsiębiorców do korzystania z energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz przywiązywania większej wagi do efektywności energetycznej.

- Przez zwiększenie efektywności energetycznej i używanie energii z zasobów odnawialnych stajemy się bardziej niezależni od importu energii, a tym samym więcej pieniędzy zostaje w kraju - tłumaczył.

Jego zdaniem Polska, zamiast płacić za import paliw powinna płacić własnym inżynierom za poszukiwanie sposobów na najlepsze wykorzystanie energii, czy budowę farm wiatrowych. - W ten sposób kreuje się także powstawanie miejsc pracy - powiedział. Zauważył, że podatki ekologiczne mogą mieć także znaczenie dla ograniczenia deficytu budżetowego.

Podkreślił, że wprowadzenie ekopodatków powinno iść w parze z działaniami na rzecz obniżania kosztów pracy.

Obecny na spotkaniu prezes Instytutu na Rzecz Ekorozwoju dr Andrzej Kassenberg powiedział, że program Ekologicznej Reformy Podatkowej sformułowano w Polsce wiele lat temu, ale napotyka ona wciąż na opór.

- Byłoby to rozwiązanie efektywne i jednocześnie obniżające koszty pracy, a tym samym sprzyjające obniżeniu bezrobocia. Promowanie reformy podatkowej jest trudne, bowiem napotyka na silny opór lobby firm z sektora energetycznego, z udziałem Skarbu Państwa, które bazują na tradycyjnych zasobach - powiedział szef Instytutu.

Green Budget Europe powstała w Brukseli - działa od 2008 r. - jest platformą, której celem jest promocja na poziomie europejskim środowiskowej reformy fiskalnej i proekologicznych instrumentów rynkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK