| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad połowa Polaków nie miała problemów z wypełnieniem PIT-a

Ponad połowa Polaków nie miała problemów z wypełnieniem PIT-a

51 proc. badanych podatników przyznało, że wypełnienie PIT nie sprawiło im większych problemów - informuje resort finansów.

MF podało w komunikacie opublikowanym na swojej stronie internetowej, że po raz pierwszy w historii ankiety badającej sposób składania deklaracji podatkowych przez Polaków, ponad połowa nie miała problemu z rozliczeniem. Centrum Badania Opinii Społecznej prowadzi takie ankiety od początku lat 90-tych (Polacy pierwszy raz rozliczali samodzielnie PIT w 1993 r.)

Z badania wynika ponadto, że trudności ze złożeniem rozliczenia miało 36 proc. podatników, a co ósmy ankietowany (13 proc.) nie potrafił zająć jednoznacznego stanowiska.

"Trzy czwarte ankietowanych rozliczających się samodzielnie (76 proc.) złożyło swoje zeznanie osobiście w urzędzie skarbowym, a 11 proc. przesłało deklarację pocztą" - informuje MF.

Zgodnie z komunikatem, 8 proc. podatników rozliczyło się przez Internet (wg danych MF, w ten sposób w 2011 r. przesłano rekordowe 950 tys. elektronicznych PIT-ów, trzykrotnie więcej niż przed rokiem), a co dwudziesty badany dostarczył swój PIT w inny sposób, najczęściej za pośrednictwem osób trzecich: księgowych, krewnych, bądź znajomych.

Ankieta wykazała, że prawie co drugi badany podczas wypełniania formularza PIT korzystał z pomocy członków rodziny i znajomych, co trzeci wspomagał się specjalnym programem komputerowym lub zwracał się po radę do fachowych doradców.

"Chociaż dane te są zbliżone do ubiegłorocznych, w ostatnich dwóch latach dość wyraźnie (o 9 punktów) powiększyła się grupa osób posługujących się aplikacjami komputerowymi (takimi, jak bezpłatna aplikacja desktopowa udostępniana przez resort finansów)" - zauważa ministerstwo.

Z ankiety CBOS wynika również, że z możliwości złożenia e-deklaracji najczęściej korzystali najzamożniejsi podatnicy (16 proc.), mieszkańcy największych miast (15 proc.) oraz osoby z wykształceniem wyższym (12 proc.) i średnim (10 proc.). Dużo rzadziej robili to badani, których dochód nie przekracza 750 zł netto oraz z wykształceniem zasadniczym (1 proc.) i podstawowym (3 proc.), a także osoby starsze (w wieku co najmniej 55 lat).

"Podobnie jak w 2010 r., większość badanych (58 proc.), składając samodzielnie zeznanie podatkowe za ubiegły rok, skorzystała z ulg. Najczęściej były to osoby w wieku 35-44 lata" - dodaje resort finansów.

W ankiecie CBOS przeprowadzonej w dniach 5-11 maja br. uczestniczyło 1189 dorosłych mieszkańców Polski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK