| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Akcyza odroczona do 1 sierpnia

Wczoraj zdecydowano o odroczeniu do 1 sierpnia wejścia w życie podwyżek akcyzy na olej opałowy i gaz płynny w butlach. Posłom, którzy mogą zablokować zmianę stawek, resort finansów przedstawił opracowany w pośpiechu program działań osłonowych.

W ekspresowym tempie posłowie Komisji Finansów Publicznych opracowali też projekt zmiany w ustawie o akcyzie, który zapobiegłby wejściu w życie podwyżkom. Nowelizacja ma zamrozić stawki akcyzy na paliwa na obecnym poziomie.

Postawiony przez Sejm pod ścianą premier Marek Belka uległ presji. W ubiegłym tygodniu zapowiedział wstrzymanie zmiany stawek akcyzy do 1 sierpnia. Zaapelował też do posłów, by do tego czasu zastanowili się nad wartością przedstawionego przez resort finansów programu osłonowego.

Poseł Marek Zagórski, współautor projektu nowelizacji ustawy o akcyzie blokującej rozporządzenie MF uważa, w sierpniu podwyżek akcyzy zapewne nie będzie.

– Ta decyzja zostanie prawdopodobnie pozostawiona przyszłemu rządowi i tego oczekujemy. Zarówno podwyżka akcyzy, jak i działania osłonowe wymagają konsultacji i to szerokich, nie tylko z posłami. Zakładam dobre intencje resortu finansów, jednak ministerstwo popełniło zasadniczy błąd. Ewentualny zwrot akcyzy, czyli ulga w systemie, może spowodować, że patologie pozostaną, tylko przeniosą się gdzie indziej – powiedział poseł Zagórski.Ministerstwo Finansów poinformowało wczoraj, że przesunięcie wejścia w życie dotyczy tylko niektórych rozporządzeń z 30 maja br. Chodzi o akty odnoszące się do kwestii związanych z wysokością obciążeń podatkowych. Resort podkreśla, że nie zmieni się termin wejścia w życie pozostałych aktów wykonawczych z 30 maja 2005 r. dotyczących znakowania i barwienia paliw silnikowych oraz olejów opałowych dla celów kontroli oraz wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego. Rozporządzenia te zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, czyli 17 czerwca.

Marcin Musiał
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK