| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych muszą liczyć się z tym, że będą częściej kontrolowani przez urząd skarbowy. Pierwsze analizy w zakresie tych transakcji wskazują na wiele błędów i nieprawidłowości.

Ich wykrywanie jest natomiast o tyle łatwe, że często ujawniane są one na podstawie analizy danych gromadzonych w systemie VIES, który umożliwia automatyczną wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi o transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz podatnikach VAT.

I tak np. na podstawie danych z systemu VIES stwierdzono, że dwóch podatników zadeklarowało realizację dostaw wewnątrzwspólnotowych, podczas gdy dokonali oni rejestracji tylko do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W celu wyjaśnienia stanu faktycznego u podatników tych zostały przeprowadzone kontrole podatkowe.

W wielu przypadkach występują różnice pomiędzy wartościami dostaw/nabyć wewnątrzwspólnotowych zadeklarowanymi przez polskich podatników z danymi wykazanymi przez podatników z innych państw członkowskich. Ponadto nie wszystkie podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2004 r. wywiązały się z ustawowych obowiązków w zakresie rozliczania z budżetem. W 14 przypadkach podatnicy nie złożyli informacji podsumowującej VAT-UE, 1 podmiot nie złożył deklaracji VAT-7, a 31 podatników złożyło informacje podsumowujące VAT-UE po terminie (w tym 13 po wezwaniach).

Takie informacje wynikają z informacji udostępnionych przez Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku, który systematycznie analizuje dane dotyczące tych transakcji wewnątrzwspólnotowych, w których uczestniczą polscy podatnicy.

Ewa Matyszewska
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK