| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Leasing konsumencki - zmiany w podatkach dochodowych

Leasing konsumencki - zmiany w podatkach dochodowych

Od 1 lipca obowiązuje oczekiwana i głośno zapowiadana ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawa deregulacyjna. Ustawa deregulacyjna umożliwiła zawieranie podatkowych umów leasingu konsumenckiego. Jest to nowość na polskim rynku.

 

Od 1 lipca 20011 r. obowiązuje ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U Nr 106, poz. 622). Wprowadza ona wiele istotnych zmian w ustawach podatkowych. Jedną z nich są nowe regulacje w podatkach dochodowych dotyczące leasingu konsumenckiego.

 

Leasing konsumencki jest to leasing zawierany z leasingobiorcami będącymi sobami fizycznymi nieprowadzącymi ziałalności gospodarczej.

 

Największą zaletą nowych rozwiązań dotyczących leasingu konsumenckiego jest fakt, że finansujący, zawierając umowę leasingu z konsumentem, nie traci prawa do stosowania przepisów umożliwiających korzystne traktowanie przepływów pieniężnych z tytułu umowy leasingu.

 

Zmiany powinny więc zachęcić finansujących do wprowadzenia do katalogu oferowanych produktów propozycji leasingu konsumenckiego. Zmiany te są oczywiście korzystne także dla korzystających nieprowadzących działalności gospodarczej (konsumentów).

 

Nie zyskają oni co prawda prawa zaliczania do kosztów odatkowych opłat leasingowych, niemniej będą prawnieni do nabycia przedmiotu leasingu po korzystnej cenie na koniec umowy. Dodatkowo, jak twierdzą niektórzy eksperci, leasing konsumencki będzie tańszy niż kredyt bankowy.

 

Szczegółowe omówienie zmian znajdziesz w Internetowym Serwisie Ksiegowego w artykule Leasing konsumencki - nowe regulacje w podatkach dochodowych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK