| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r. - broszura MF

Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r. - broszura MF

Od 1 lipca 2011 r. obowiązują zmiany w ustawie o VAT oraz w rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy. Ministerstwo Finansów opublikowało specjalną broszurę, w której omówione są najważniejsze zmiany.

Ustawa z 9 czerwca o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. Nr 134, poz. 780) weszła w życie od 1 lipca 2011 roku. Jedynie przepisy dotyczące szczególnej procedury w zakresie rejestracji i rozliczania podatku przez podmioty zagraniczne świadczące usługi międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

 

Podatnicy mieli bardzo mało czasu, żeby zapoznać się z nowymi przepisami. Ustawę nowelizującą opublikowano 29 czerwca 2011 r. Aby przybliżyć podatnikom nowe regulacje, MF przygotowało broszurę przedstawiającą najważniejsze zmiany w VAT, które zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2001 roku.

 

 Broszura MF "Najważniejsze zmiany w VAT od 1 lipca 2011 r.">>>

 

Zakres zmian jest dość duży. Ustawa nowelizująca:

 

- dostosowała niektóre przepisy ustawy VAT do rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.3.2011, str. 1), 

 

- doprecyzowała katalog odpadów przetwarzalnych, które są objęte mechanizmem odwróconego obciążenia (ang. reverse charge),

 

- wprowadziła zmiany w zakresie dokonywania rozliczeń w walucie obcej (tj. sposobu przeliczania kursów) w ramach świadczenia usług wstępu na imprezy masowe oraz dokonywania rejestracji oraz prowadzenia rozliczeń podatku przez podmioty zagraniczne świadczące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej okazjonalne przewozy drogowe osób pojazdami zarejestrowanymi za granicą.

 

W związku z ustawą z dnia 9 czerwca 2011 r. zaszła również konieczność dostosowania do niej przepisów wykonawczych (zmienił się m.in. wzór zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R).

 

Od 1 lipca obowiązuje nowy wzór formularza rejestracyjnego VAT-R>>>>

 


 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »