| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozporządzenie ministra finansów trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Rozporządzenie ministra finansów trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny zbada czy rozporządzenie ministra finansów dotyczące zadłużania się samorządów jest zgodne z Konstytucją i ustawą o finansach publicznych.

Kraków wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o orzeczenie niezgodności z konstytucją i ustawą o finansach publicznych rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zadłużania się samorządów. Chodzi o rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w  sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 252, poz. 1692). Zmieniło ono sposób obliczania zadłużenia jednostek samorządu wpływają bezpośrednio na politykę i możliwości finansowe samorządu, znacznie je ograniczając.

 

We wniosku do TK władze Krakowa podnoszą, że w rozporządzeniu ministra znalazły się regulacje, które powinny być wprowadzone wyłącznie poprzez nowelizację ustawy o finansach publicznych. Prawnicy wskazują, że sporne rozporządzenie nie znajduje podstaw prawnych w ustawie. Tytuły dłużne zaliczane do długu publicznego, wpisane do rozporządzenia są szersze niż przewidywała to ustawa. Dodatkowo kontrowersje budzą bardzo krótkie vacatio legis oraz niejasno sformułowane przepisy.

 

Zgodnie z krytykowanym przez samorządowców rozporządzeniem ministra finansów Jacka Rostowskiego, do bilansu zadłużenia samorządów, oprócz kredytów i pożyczek, wlicza się też umowy leasingowe, podpisane kontrakty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz umowy z odroczonym terminem płatności, dłuższym niż rok.

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK