| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT. Import leków

VAT. Import leków

Uznanie przez sąd, że związany z importem rabat daje prawo do odliczenia VAT importerowi leków, może mieć istotne znaczenie nie tylko dla branży farmaceutycznej, ale również dla innych dziedzin - uważają eksperci.

Spór o marże między administracją skarbową a importerami leków trwa już od kilku lat. Urzędnicy skarbowi dokonujący kontroli w firmach sprowadzających leki zakwestionowali sposób rozliczania rabatów. Importerzy nie chcieli zgodzić się z interpretacją przedstawicieli fiskusa. Spory trafiły więc do sądów administracyjnych. – W maju br. WSA wydał wyrok, z którego wynika, że rabat w przypadku importu daje prawo do odliczenia VAT importerowi leków. Importer nie naruszył więc prawa – poinformowano na konferencji zorganizowanej przez PricewaterhouseCoopers. Podkreślono jednocześnie, że wyrok WSA dotyczył indywidualnego importera i rozliczeń podatkowych za konkretny rok. Możliwa jest ponadto skarga kasacyjna do NSA w tej sprawie. Mimo to – w ocenie specjalistów z PricewaterhouseCoopers – korzystny dla importera leków wyrok WSA można uznać za precedensowy, mający duże znaczenie nie tylko dla branży farmaceutycznej, ale również innych dziedzin. Wkrótce mają zapaść kolejne wyroki sądowe dotyczące sporów administracji skarbowej z importerami leków.

Tymczasem 25 maja br. wydane zostało nowe rozporządzenie ustalające 7-proc. stawkę VAT na leki centralnie rejestrowane. Są to nowe leki rejestrowane przez władze unijne, a więc w sposób odmienny od procedur krajowych. Przepisy obowiązującej od 1 maja ub.r. ustawy o VAT dotyczące tej kwestii były niezbyt jasne. Rozporządzenie rozstrzygnęło te wątpliwości. Problem w tym, że weszło ono w życie niedawno. Powstaje w związku z tym pytanie, jak należy traktować okres od wejścia w życie nowej ustawy o VAT (czyli od 1 maja ub.r.) do wejścia w życie rozporządzenia. Zdaniem ekspertów z PricewaterhouseCoopers, celowe byłoby wydanie w tej sprawie urzędowej interpretacji.

Krzysztof Tomaszewski

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK