| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nieobiektywny biegły w postępowaniu podatkowym

Nieobiektywny biegły w postępowaniu podatkowym

W pewnych sytuacjach opinia biegłego jest dla organu podatkowego niezbędna. Może jednak zaistnieć sytuacja, w której tego typu informacje nie będą całkowicie obiektywne. W przypadku Ordynacji podatkowej nie ma możliwości wyłączenia biegłego z postępowania. Zdaniem pracodawców należy to zmienić.

Jak wyjaśniają eksperci z organizacji Pracodawcy RP, w postępowaniach funkcjonują dwa rodzaje wyłączenia. Pierwsze z nich dotyczy sytuacji ściśle wyliczonych w przepisach. Są to przykładowo przypadki, gdzie dany podmiot jest stroną postępowania, bądź pozostaje ze stroną postępowania w takim stosunku prawnym, że rozstrzygnięcie sprawy może mieć wpływ na jego prawa lub obowiązki, itd. W tej sytuacji art. 197 Ordynacji podatkowej mówiący o biegłym zawiera odwołanie do art. 130 §1 i §2, dzięki czemu możliwe jest wyłączenie biegłego w tych wypadkach. Drugim przypadkiem jest uprawdopodobnione istnienie innych okoliczności, które mogą wywołać wątpliwości co do bezstronności danego podmiotu, o czym mówi §3 art. 130. I w tej sytuacji Ordynacja podatkowa nie przewiduje zastosowania tego wyłączenia wobec biegłego.

W przypadku, gdy pojawi się problem stronniczości biegłego można zastosować zasadę prawdy obiektywnej, o której mówi art. 122 Ordynacji. Jeśli strona będzie w stanie uprawdopodobnić, iż istnieją okoliczności, które wskazują na brak obiektywizmu danej opinii, prowadzący postępowanie dowodowe powinien wziąć to pod uwagę.

W przekonaniu Pracodawców RP jest to jednak dodatkowe utrudnienie w postępowaniu podatkowym. O wiele łatwiejsze i prostsze byłoby wprowadzenie odpowiedniego przepisu, który w zakresie wyłączenia odwoływałby nie tylko do §1 i §2 art. 130, ale również do §3 art. 130.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK