| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe umowy podatkowe z Wyspą Man

Nowe umowy podatkowe z Wyspą Man

Senat zgodził się na ratyfikację umów Polski z Wyspą Man dotyczących wymiany informacji na temat podatników oraz unikania podwójnego opodatkowania. Senatorowie nie zgłosili poprawek do ustaw o ratyfikacji tych umów.

Obie umowy podpisano w Londynie 7 marca 2011 r. Pierwsza, na którą Senat wyraził zgodę, dotyczy wymiany informacji w sprawach podatkowych. Dotychczas Polska nie zawarła z Wyspą Man takiego porozumienia.

Według resortu finansów, po wejściu w życie umowy transparentna polityka dotycząca wymiany informacji spowoduje zmianę statusu Wyspy Man. Zostanie ona wykreślona z listy krajów stosujących szkodliwe praktyki podatkowe.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski tłumaczył podczas posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów publicznych, która wcześniej pracowała nad ustawą o ratyfikacji umowy, że Wyspa Man jest obecnie tzw. rajem podatkowym, a resortowi zależało na dostępie do informacji z jej terytorium na temat naszych podatników.

- Na żądanie będziemy mogli uzyskać, na zasadzie wzajemności, informacje z Wyspy Man. Dotyczy to także informacji z rachunków bankowych - tłumaczył wiceminister.

Senat nie miał także zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji "Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych".

Zdaniem resortu finansów wejście w życie umowy umożliwi wprowadzenie efektywnych mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent, uzyskiwanych przez Polaków pracujących na Wyspie Man.

- Generalna zasada jest taka, że dochody z pracy najemnej będą opodatkowane w kraju rezydencji. To dotyczy także rent, emerytur i podobnych świadczeń. Umowa przewiduje ogólną metodę podwójnego opodatkowania, tzw. odliczenia proporcjonalnego - mówił Grabowski.

Wyspa Man ma status terytorium zależnego Korony Brytyjskiej, rząd Zjednoczonego Królestwa odpowiada za sprawy zagraniczne i obronę Wyspy. Ma ona jednak prawo zawierania, negocjowania i wykonywania umów międzynarodowych. Wyspa nie stanowi integralnej części Zjednoczonego Królestwa i nie jest członkiem UE, ale utrzymuje specjalne relacje ze Wspólnotą. Na Man działa najdłużej funkcjonujący na świecie parlament, którzy działa nieprzerwanie od 979 r.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »