| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kompania Węglowa zadowolona ze zmian w podatku akcyzowym

Kompania Węglowa zadowolona ze zmian w podatku akcyzowym

Wprowadzenie jasnego systemu naliczania podatku akcyzowego na węgiel kamienny oraz rozszerzenie katalogu zwolnień od tego podatku, to korzystne zmiany, które m.in. zapobiegną znacznemu wzrostowi cen węgla od przyszłego roku - oceniają przedstawiciele Kompanii Węglowej.

Chodzi o przyjęte w ostatnich dniach przez Sejm poprawki do nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Wkrótce nowelizacja trafi do Senatu. Dotrzymanie dotychczasowego kalendarza prac ma pozwolić na wdrożenie znowelizowanej ustawy od 2 stycznia 2012 r.

1 stycznia 2012 r. kończy się przyznany Polsce przez UE okres przejściowy na dostosowanie akcyzy na węgiel, węgiel brunatny i koks wykorzystywany do celów grzewczych do poziomów unijnych. W związku z tym od przyszłego roku produkty te będą podlegały akcyzie.

Dotychczas obowiązująca ustawa o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. traktuje węgiel kamienny, jak inne produkty akcyzowe - np. spirytus czy papierosy - bez uwzględnienia jego specyfiki i roli w gospodarce. W efekcie w razie braku nowelizacji - po ustaniu okresu przejściowego - węgiel podlegałby opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Mogłoby to doprowadzić do znacznej podwyżki cen węgla i ciepła po 1 stycznia 2012 r. - rzędu od 30 do 50 zł na tonie - co m.in. zmniejszyłoby konkurencyjność polskiej gospodarki.

Środowisko górnicze od pewnego czasu zwracało uwagę na ten problem. Zaangażowanie specjalistów branży i resortu gospodarki pozwoliło przyśpieszyć prace legislacyjne, co doprowadziło do przegłosowania w Sejmie poprawek do ustawy.

Najistotniejsze dla branży zmiany to rozszerzenie katalogu zwolnień od akcyzy oraz uproszczenie zasad naliczania i odprowadzania tego podatku od węgla kamiennego. Zastosowane tu rozwiązania mają uprościć obrót węglem zarówno u producenta, pośredników, jak i końcowego odbiorcy.

"Przyjmujemy przyjęte rozwiązania z dużym zadowoleniem. () Są korzystne zarówno dla producentów, jak i kupujących węgiel. Wypracowany został spójny i klarowny system naliczania podatku akcyzowego zgodny z Dyrektywą Energetyczną nałożoną na kraje członkowskie Unii Europejskiej" - oceniła prezes Kompanii Węglowej Joanna Strzelec-Łobodzińska, dodając, że podobne rozwiązania są już stosowane w innych krajach UE.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "KM-LEX"

Kancelaria Prawna "KM-LEX" Roszczenia i usługi prawne Krzysztof Konopka. Kancelaria specjalizuje się w świadczeniu usług prawnych z zakresu dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z tytułu zawartych umów ubezpieczeniowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK