| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 31 sierpnia 2011 r. nie tylko rodzina na swoim

Od 31 sierpnia 2011 r. nie tylko rodzina na swoim

Dnia 31 sierpnia 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadzi zmiany w zasadach stosowania dopłat do oprocentowania kredytów udzielanych na zakup lokalu mieszkalnego, budowę i zakup domu jednorodzinnego albo wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej (czyli rządowego programu preferencyjnych kredytów mieszkaniowych „Rodzina na Swoim”).

Ustawa o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 168, poz. 1006)

Na początku warto wskazać, że dotychczasowy tytuł ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania został zmieniony nowelizacją na następujący: „ustawa o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania”. W porównaniu do dotychczasowego tytułu ustawy, dodano określenie „i innych osób”. Zmiana ta, choć z pozoru niewielka, odzwierciedla rozszerzenie przez nowelizację kręgu osób, które mogą korzystać z programu „Rodzina na Swoim” o osoby niepozostające w związku małżeńskim i nieposiadające dzieci (tzw. single). Jednocześnie, warto zaznaczyć, że dla tych osób zastosowano inne wymogi korzystania z programu, niż dla małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci. Singiel będzie mógł nabyć tylko lokal mieszkalny (a nie np. dom jednorodzinny), którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 50 m2. W przypadku singli dofinansowanie będzie udzielane do 30 m2 lokalu. Dodatkowo, z programu będzie mógł skorzystać tylko singiel, który do dnia zawarcia umowy kredytu preferencyjnego nie był właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości. Jest to dość znacząca różnica w porównaniu do wymogu stawianego małżeństwom i osobom samotnie wychowującym dzieci, które nie mogą być właścicielami innej nieruchomości w dniu podpisywania umowy kredytu preferencyjnego.

Kolejną bardzo istotną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest znaczne obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości, które kwalifikują do udzielenia wsparcia w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Zmiana ta spowoduje, że w wielu miejscach Polski znalezienie nieruchomości spełniającej kryterium ceny będzie w praktyce dość utrudnione, wręcz niemożliwe. Analitycy rynku nieruchomości już teraz ostrzegają, że w wielu miastach nie ma nieruchomości spełniających nowe kryteria cenowe programu „Rodzina na Swoim”. Nierealne kryteria, znacznie odbiegające od rzeczywistych cen nieruchomości, dotyczą przede wszystkim większych miast i rynku wtórnego. Z drugiej strony podnosi się jednak, że obniżenie przez nowelizację maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości może spowodować obniżenie cen nieruchomości przez deweloperów, którym będzie zależało na sprzedaży mieszkań.

Ponadto, nowelizacja wprowadza limit wieku osoby ubiegającej się o kredyt preferencyjny w ramach programu „Rodzina na Swoim”. Od 31 sierpnia 2011 r. dopłaty do kredytu mogą być stosowane, jeżeli docelowy kredytobiorca złoży wniosek o kredyt preferencyjny najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat. W sytuacji, gdy wniosek składają małżonkowie, warunek ten dotyczy młodszego małżonka, a w przypadku jednakowego wieku - obojga małżonków. Jedynym wyjątkiem od powyższej zasady są osoby wychowujące samotnie dzieci, gdyż w ich przypadku nie ma określonego limitu wiekowego, a więc mogą one złożyć wniosek również w kolejnych latach po ukończeniu 35 roku życia.

Warto zaznaczyć, że powyższe zmiany nie będą miały zastosowanie do wniosków o kredyt preferencyjny złożonych przed 31 sierpnia 2011 r., gdyż do wniosków złożonych przed tym dniem stosuje się przepisy w brzmieniu dotychczasowym.

Podsumowując, na pewno korzystną zmianą wprowadzoną nowelizacją jest rozszerzenie kręgu osób, które mogą ubiegać się o udzielenie preferencyjnego kredytu na osoby niepozostające w związku małżeńskim. Jednak nowe kryteria stosowane nie tylko wobec singli, a także znaczne obniżenie maksymalnej ceny metra kwadratowego nieruchomości, które kwalifikują do udzielenia wsparcia finansowego, mogą spowodować, że niewiele osób będzie mogło skorzystać z tego programu. Jeżeli jednak nie mamy własnego mieszkania, warto sprawdzić, czy kwalifikujemy się do uzyskania wsparcia w ramach programu „Rodzina na Swoim”, gdyż nowelizacja przewiduje, że wnioski o preferencyjne kredyty będą przyjmowane jedynie do 31 grudnia 2012 r.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK