| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm przyjął ustawę deregulacyjną bis

Sejm przyjął ustawę deregulacyjną bis

16 września 2011 r. Sejm po poprawkach Senatu przyjął ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawę deregulacyjną bis.

- Dzięki przygotowanym przez MG rozwiązaniom w kieszeniach obywateli zostaną co najmniej 3 mld zł rocznie - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

16 września 2011 r. Sejm po poprawkach Senatu przyjął ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

- Senat wprowadził jedną, dobrą poprawkę, umożliwiającą wszystkim podatnikom występowanie do Ministerstwa Finansów o jednolitą interpretację podatkową - podkreślił wicepremier Pawlak. Jego zdaniem, pomoże to przedsiębiorcom unikać błędów fiskalnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dzięki przygotowanej przez MG ustawie, od 1 stycznia 2012 r. nadal obowiązywać będzie ulga w podatku akcyzowym dla węgla i koksu. - Z początkiem roku kończy się okres przejściowy umożliwiający zwolnienie z akcyzy. Inicjatywa resortu gospodarki uratowała portfele odbiorców energii, gdyż Ministerstwo Finansów zbyt późno rozpoczęło pracę nad implementacją dyrektyw UE w tym zakresie - zaznaczył wicepremier Pawlak.

Zmiany przepisów dotyczą ponadto kwestii należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS oraz zmniejszenia częstotliwości przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu informacji o zapłaconych za niego składkach do ZUS i NFZ. Przepisy pozwalają również skrócić okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących.

- Ustawa usunie z przepisów bariery prawne oraz najbardziej uciążliwe i kosztowne obowiązki administracyjne nakładane na firmy i obywateli - poinformował szef resortu gospodarki. Dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędzą czas i pieniądze potrzebne, aby wypełnić wszystkie wymagane procedury.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że szybkość prac nad tą ustawą może być wzorem dla całej administracji. - W ciągu pół roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne, mając zielone światło ze strony pracodawców i związków zawodowych - dodał. Zaznaczył, że pracownicy MG przeanalizowali ponad 50 ustaw, reagując na bieżąco na sygnały przedsiębiorców.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK