| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm przyjął ustawę deregulacyjną bis

Sejm przyjął ustawę deregulacyjną bis

16 września 2011 r. Sejm po poprawkach Senatu przyjął ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, tzw. ustawę deregulacyjną bis.

- Dzięki przygotowanym przez MG rozwiązaniom w kieszeniach obywateli zostaną co najmniej 3 mld zł rocznie - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

16 września 2011 r. Sejm po poprawkach Senatu przyjął ustawę o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców.

- Senat wprowadził jedną, dobrą poprawkę, umożliwiającą wszystkim podatnikom występowanie do Ministerstwa Finansów o jednolitą interpretację podatkową - podkreślił wicepremier Pawlak. Jego zdaniem, pomoże to przedsiębiorcom unikać błędów fiskalnych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Dzięki przygotowanej przez MG ustawie, od 1 stycznia 2012 r. nadal obowiązywać będzie ulga w podatku akcyzowym dla węgla i koksu. - Z początkiem roku kończy się okres przejściowy umożliwiający zwolnienie z akcyzy. Inicjatywa resortu gospodarki uratowała portfele odbiorców energii, gdyż Ministerstwo Finansów zbyt późno rozpoczęło pracę nad implementacją dyrektyw UE w tym zakresie - zaznaczył wicepremier Pawlak.

Zmiany przepisów dotyczą ponadto kwestii należności z tytułu składek wobec ZUS i KRUS oraz zmniejszenia częstotliwości przekazywania przez płatnika ubezpieczonemu informacji o zapłaconych za niego składkach do ZUS i NFZ. Przepisy pozwalają również skrócić okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych oraz dokumentów korygujących.

- Ustawa usunie z przepisów bariery prawne oraz najbardziej uciążliwe i kosztowne obowiązki administracyjne nakładane na firmy i obywateli - poinformował szef resortu gospodarki. Dzięki temu przedsiębiorcy zaoszczędzą czas i pieniądze potrzebne, aby wypełnić wszystkie wymagane procedury.

Szef resortu gospodarki podkreślił, że szybkość prac nad tą ustawą może być wzorem dla całej administracji. - W ciągu pół roku przeprowadziliśmy konsultacje społeczne, mając zielone światło ze strony pracodawców i związków zawodowych - dodał. Zaznaczył, że pracownicy MG przeanalizowali ponad 50 ustaw, reagując na bieżąco na sygnały przedsiębiorców.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Skarbiec

- przygotuj się na coś innego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »