| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Podwyżek nie będzie

Akcyza. Podwyżek nie będzie

Minister finansów wycofał się z podwyższenia stawek akcyzy na olej napędowy i olej opałowy oraz gaz do napędu i opału.

Jak poinformowano wczoraj, wobec braku poparcia ze strony środowisk politycznych, minister Mirosław Gronicki postanowił wycofać się z wprowadzenia jednej stawki akcyzy na oleje napędowy i opałowy oraz gaz do napędu i opału. Przypomnijmy: zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami resortu finansów, stawka akcyzy dla oleju opałowego lekkiego miała się zwiększyć z 233 zł/1000 l do 1028 zł/1000 l. Planowano też podniesienie stawki dla ciężkiego oleju opałowego. Akcyza miała ponadto objąć gaz płynny propan-butan i inne gazy płynne wykorzystywane do celów opałowych.

Jak podkreślono we wczorajszym komunikacie Ministerstwa Finansów, w ostatnim czasie minister przeprowadził wiele dodatkowych konsultacji. Po przeanalizowaniu i uwzględnieniu głosów opinii publicznej zdecydował się na odejście od zrównania stawek akcyzy. Minister finansów podziela pogląd, że wprowadzając zrównanie stawek należy opracować mechanizmy ochronne, w szczególności dla instytucji użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły czy przedszkola.

„Aby ograniczyć skalę działalności przestępczej związanej z rynkiem paliw, Ministerstwo Finansów w najbliższym czasie wystąpi z konkretnymi propozycjami legislacyjnymi, mającymi na celu zwiększenie skuteczności ścigania tych przestępstw. Minister Mirosław Gronicki w dalszym ciągu stoi jednak na stanowisku, że zrównanie stawek, jako kompleksowe rozwiązanie systemowe, jest jedną z najskuteczniejszych form walki z patologią na rynku paliw” – podkreślono w komunikacie.

Tymczasem w opublikowanym również wczoraj Dzienniku Ustaw ukazały się rozporządzenia ministra finansów odraczające zrównanie stawek podatku akcyzowego na oleje i gaz z pierwotnie planowanego 17 czerwca br. na 1 sierpnia br. Całkowite wycofanie się ministra z wprowadzenia zrównania stawek akcyzy będzie wymagało wydania kolejnych nowych rozporządzeń, co potwierdzili wczoraj „GP” przedstawiciele ministerstwa.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kowalczyk

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK