| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Podwyżek nie będzie

Akcyza. Podwyżek nie będzie

Minister finansów wycofał się z podwyższenia stawek akcyzy na olej napędowy i olej opałowy oraz gaz do napędu i opału.

Jak poinformowano wczoraj, wobec braku poparcia ze strony środowisk politycznych, minister Mirosław Gronicki postanowił wycofać się z wprowadzenia jednej stawki akcyzy na oleje napędowy i opałowy oraz gaz do napędu i opału. Przypomnijmy: zgodnie z wcześniejszymi zamierzeniami resortu finansów, stawka akcyzy dla oleju opałowego lekkiego miała się zwiększyć z 233 zł/1000 l do 1028 zł/1000 l. Planowano też podniesienie stawki dla ciężkiego oleju opałowego. Akcyza miała ponadto objąć gaz płynny propan-butan i inne gazy płynne wykorzystywane do celów opałowych.

Jak podkreślono we wczorajszym komunikacie Ministerstwa Finansów, w ostatnim czasie minister przeprowadził wiele dodatkowych konsultacji. Po przeanalizowaniu i uwzględnieniu głosów opinii publicznej zdecydował się na odejście od zrównania stawek akcyzy. Minister finansów podziela pogląd, że wprowadzając zrównanie stawek należy opracować mechanizmy ochronne, w szczególności dla instytucji użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły czy przedszkola.

„Aby ograniczyć skalę działalności przestępczej związanej z rynkiem paliw, Ministerstwo Finansów w najbliższym czasie wystąpi z konkretnymi propozycjami legislacyjnymi, mającymi na celu zwiększenie skuteczności ścigania tych przestępstw. Minister Mirosław Gronicki w dalszym ciągu stoi jednak na stanowisku, że zrównanie stawek, jako kompleksowe rozwiązanie systemowe, jest jedną z najskuteczniejszych form walki z patologią na rynku paliw” – podkreślono w komunikacie.

Tymczasem w opublikowanym również wczoraj Dzienniku Ustaw ukazały się rozporządzenia ministra finansów odraczające zrównanie stawek podatku akcyzowego na oleje i gaz z pierwotnie planowanego 17 czerwca br. na 1 sierpnia br. Całkowite wycofanie się ministra z wprowadzenia zrównania stawek akcyzy będzie wymagało wydania kolejnych nowych rozporządzeń, co potwierdzili wczoraj „GP” przedstawiciele ministerstwa.

Krzysztof Tomaszewski
reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Chechelska-Dziepak

Rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie, mediator sądowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »