| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spór o zwrot akcyzy

Spór o zwrot akcyzy

Przepisy dają podstawę do zwrotu akcyzy. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, dotyczące m.in. dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku
- stwierdził WSA w Lublinie.

Sąd rozstrzygał spór o zwrot zapłaconej akcyzy jednej z lubelskich firm z Izbą Celną w Białej Podlaskiej. Spółka w maju 2004 r. sprowadziła kosmetyki z terenu Unii Europejskiej, za które zapłaciła podatek akcyzowy. Przedstawiciele firmy wystąpili o zwrot akcyzy, powołując się na przepisy ustawy o podatku akcyzowym, mówiące o tym, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Firma przedstawiła jedynie oświadczenie, że taki podatek zapłaciła.

– To nie jest dokument, który potwierdzałby zapłatę akcyzy. Minister finansów jasno określił, jak powinno wyglądać takie potwierdzenie – mówił Marek Wasilenko, pełnomocnik dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przychylił się do jego zdania i skargę oddalił. – Przepisy ustawy o podatku akcyzowym dają podstawę do zwrotu akcyzy, przy czym muszą zostać spełnione określone przesłanki, a szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku. W ocenie sądu dokument przedstawiony przez spółkę nie może stanowić podstawy do ubiegania się o zwrot akcyzy – uzasadniał sędzia Jacek Czaja, przewodniczący składu orzekającego. Dodał, że spełnienie wymagań w zakresie przedstawienia odpowiedniego wzoru potwierdzenia zapłaty akcyzy uniemożliwia m.in. wielokrotne występowanie o jej zwrot.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura 145/05
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »