| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Spór o zwrot akcyzy

Spór o zwrot akcyzy

Przepisy dają podstawę do zwrotu akcyzy. Muszą jednak zostać spełnione określone warunki, dotyczące m.in. dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku
- stwierdził WSA w Lublinie.

Sąd rozstrzygał spór o zwrot zapłaconej akcyzy jednej z lubelskich firm z Izbą Celną w Białej Podlaskiej. Spółka w maju 2004 r. sprowadziła kosmetyki z terenu Unii Europejskiej, za które zapłaciła podatek akcyzowy. Przedstawiciele firmy wystąpili o zwrot akcyzy, powołując się na przepisy ustawy o podatku akcyzowym, mówiące o tym, że podmiotowi, który dostarczył wyroby akcyzowe niezharmonizowane na terytorium państwa członkowskiego, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy. Firma przedstawiła jedynie oświadczenie, że taki podatek zapłaciła.

– To nie jest dokument, który potwierdzałby zapłatę akcyzy. Minister finansów jasno określił, jak powinno wyglądać takie potwierdzenie – mówił Marek Wasilenko, pełnomocnik dyrektora Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie przychylił się do jego zdania i skargę oddalił. – Przepisy ustawy o podatku akcyzowym dają podstawę do zwrotu akcyzy, przy czym muszą zostać spełnione określone przesłanki, a szczególnie dotyczy to dokumentów potwierdzających zapłacenie takiego podatku. W ocenie sądu dokument przedstawiony przez spółkę nie może stanowić podstawy do ubiegania się o zwrot akcyzy – uzasadniał sędzia Jacek Czaja, przewodniczący składu orzekającego. Dodał, że spełnienie wymagań w zakresie przedstawienia odpowiedniego wzoru potwierdzenia zapłaty akcyzy uniemożliwia m.in. wielokrotne występowanie o jej zwrot.

Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura 145/05

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK