| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Akcyza. Wolne obszary celne

Akcyza. Wolne obszary celne

Firmy działające w wolnych obszarach celnych narzekają na zmianę warunków dostaw wyprodukowanych w kraju akcyzowych towarów zharmonizowanych. Zdaniem Ministerstwa Finansów, zarejestrowany handlowiec nie może nabywać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy od składów podatkowych działających na terytorium kraju.

Sprawa dotyczy tzw. zarejestrowanych handlowców, którzy prowadzą magazyny i sklepy w wolnych obszarach celnych (WOC). W ubiegłym roku procedura dostawy akcyzowych towarów zharmonizowanych (np. alkoholu) z państw UE niewiele różniła się od dostawy alkoholu z polskich Polmosów. Bez względu na pochodzenie, towar korzystał z zawieszenia poboru akcyzy, w związku z czym obowiązek podatkowy w zakresie akcyzy powstawał z chwilą dostawy. Firma działająca w wolnym obszarze celnym płaciła podatek w ciągu 25 dni od powstania obowiązku podatkowego.

– Mimo że przepisy się nie zmieniły, nie możemy już kupować od producentów krajowych alkoholu bez akcyzy. Producentom zakazano dostarczania alkoholu z zawieszoną akcyzą do firm działającym w WOC – tłumaczy Edward Maksymowicz, szef firmy Conin, która prowadzi sklepy na warszawskim Okęciu.

Zdaniem naczelnika Urzędu Celnego I w Warszawie, spółka Conin może korzystać z procedury zawieszenia poboru akcyzy, ale tylko przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu wyrobów akcyzowych zharmonizowanych do magazynów zlokalizowanych w strefie wolnego obszaru celnego. Wykluczone jest jednak zawieszenie akcyzy dla dostawy ze składu podatkowego na terenie kraju, czyli od polskiego producenta.

Wytwórnie alkoholu sprzedają więc wódkę z naliczoną akcyzą, ale ponieważ trafia on do wolnego obszaru celnego, na butelkach nie ma banderol.

Jak tłumaczy naczelnik Urzędu Celnego w Zielonej Górze w oficjalnej interpretacji (pismo nr 411000-PA-910-20/05/BG), dokonywanie dostaw napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży w sklepach wolnocłowych, do kontrahentów prowadzących działalność handlową na terenie wolnych obszarów celnych lub składów wolnocłowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy i bez znaków akcyzy jest niezgodne z prawem. Procedurę zawieszenia poboru akcyzy można stosować jedynie w przypadku dostawy do składu podatkowego, gdy o przewozie bez znaków akcyzy jest informowany właściwy urząd celny.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów (nr PA-I-816/52/2005/ /GM/15) zarejestrowany handlowiec nie może nabywać wyrobów akcyzowych zharmonizowanych w procedurze zawieszenia akcyzy od składów podatkowych działających na terytorium kraju. Natomiast gdy prowadzi działalność na terenie wolnego obszaru celnego i dokonuje nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów zharmonizowanych, to obowiązek podatkowy powstaje z dniem nabycia wyrobów akcyzowych.

Marcin Musiał

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK