| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jaka będzie stawka akcyzy na diesla w 2012 r.?

Jaka będzie stawka akcyzy na diesla w 2012 r.?

Stawka akcyzy na diesla w 2012 r. będzie znana po 15 października - poinformowało biuro prasowe Ministerstwa Finansów. Zdaniem spółki BM Reflex, opodatkowanie diesla wzrośnie 1 stycznia 2012 r. o 20 gr na litrze.

Przyznała, że wzrost opodatkowania oleju napędowego będzie wynikał zarówno z powodu zmiany kursu złotego do euro, jak i wzrostu minimum unijnego dotyczącego opodatkowania diesla z 302 euro do 330 euro. Zwróciła uwagę, że zmiana wymagałaby zgody parlamentu, bowiem zarówno poziom akcyzy jak i opłaty paliwowej jest zapisany w ustawach. Wyjątek stanowi podwyższenie opłaty paliwowej na następny rok w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi inflacji, co wynika z ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym.

Kurs euro z pierwszego dnia roboczego października ma znaczenie nie tylko w przypadku opodatkowania paliwa. Służy np. wyliczeniu limitu obrotów (1,2 mln euro po kursie NBP w zaokrągleniu do 1 tys.), po przekroczeniu którego traci się status tzw. małego podatnika, który pozwala na stosowanie uproszczonych form księgowości.

Poziom euro z początku października brany jest także pod uwagę przez podatników, którzy chcą dokonywać tzw. jednorazowej amortyzacji. Wartość tych odpisów nie może przekroczyć łącznie kwoty odpowiadającej 50 tys. euro. Kurs NBP z pierwszego roboczego dnia października przyjmuje się do określenia maksymalnej wielkości obrotów pozwalającej korzystać z tzw. ryczałtu w podatku dochodowym.

Z kolei wartość euro podawana na koniec września przez EBC służy obliczeniu dopłat bezpośrednich dla rolników. Zgodnie z komunikatem EBC do wypłat będzie brany pod uwagę kurs 4,40 zł za euro.

W poniedziałek NBP interweniował na rynku walutowym. Bank poinformował, że "w godzinach popołudniowych NBP dokonał sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote". Nie podano, jaką kwotę wymieniono na rynku. W efekcie działań NBP, złoty umocnił się gwałtownie o kilka groszy wobec głównych walut.

Poniedziałkowa interwencja była trzecią w ostatnim czasie. Bank interweniował też w ostatni piątek oraz poprzedni piątek. Analityk walutowy BGŻ Piotr Popławski wyklucza, by interwencje miały związek z wysokością opodatkowania paliw, dopłatami dla rolników, czy wskaźnikami dla przedsiębiorców. Ich zdaniem to próby odstraszenia spekulantów, a bank centralny pokazuje inwestorom, że monitoruje sytuację na rynku.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pawłowska

Doradca Podatkowy (nr wpisu 11638)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »