| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe wzory deklaracji PIT

Będą nowe wzory deklaracji PIT

Zmiany w formularzach podatkowych PIT związane są przede wszystkim z nowelizacją ustawy o NIP. Już wiemy jak zmienią się formularze: PIT-23, PIT-14, PIT-2K, PIT-40A/11A.

Aktualne wzory formularzy PIT wymagają modyfikacji przede wszystkim z uwagi na uchwaloną 29 lipca 2011 r. ustawę o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1016).

Zgodnie z przepisami tej nowelizacji, z dniem 1 września 2011 r., identyfikatorem podatkowym osób fizycznych objętych rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT jest numer PESEL. Dla pozostałych podmiotów, identyfikatorem podatkowym jest NIP.

W wyniku nowelizacji, z dniem 1 stycznia 2012 r., w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub nie będącą zarejestrowanym podatnikiem VAT, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie zawiązanym z obowiązkiem podatkowym.

Zmiany w PIT-23

Zmieniony zostanie wzór deklaracji o osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym (PIT-23). Formularz składają osoby sprzedające nieruchomości nabyte do 31 grudnia 2006 r.

W druku PIT-23 został wprowadzony nowy standard w zakresie danych identyfikacyjnych (Numer Identyfikacji Podatkowej został zastąpiony Identyfikatorem podatkowym) oraz danych adresowych (podatnik będzie obowiązany do podania aktualnego miejsca zamieszkania).

Jednocześnie wzór formularza PIT-23 został dostosowany do art. 80a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.), na podstawie którego deklaracja może być podpisana przez pełnomocnika podatnika.

Ponadto we wzorze dokonano zmian związanych z opublikowaniem obwieszczenia marszałka Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku od osób fizycznych (Dz. U. Nr 51, poz. 307).

Zmiany w PIT-14

Zmiany w formularzu zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru informacji sporządzanej przez spółdzielnie mieszkaniowe oraz banki prowadzące kasy mieszkaniowe. PIT-14 jest to druk informacji o wysokości wycofanego ze spółdzielni mieszkaniowej wkładu budowlanego lub mieszkaniowego.

Zmiany polegają na zastąpieniu wyrazów „Numer Identyfikacji Podatkowej składającego informację” wyrazami „Identyfikator podatkowy (NIP) składającego informację”, jak również na zastąpieniu wyrazów „Numer Identyfikacji Podatkowej” wyrazami „Identyfikator podatkowy (NIP albo numer PESEL)”.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa ECDP

Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK