| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie można odliczać straty na udziałach w funduszach kapitałowych

Nie można odliczać straty na udziałach w funduszach kapitałowych

Straty poniesionej na udziałach w funduszach kapitałowych nie można odliczać od dochodu z akcji - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Podobny problem jak ten, rozpatrywany przez NSA, ma wielu podatników, którzy w ostatnich latach ponieśli stratę na udziałach w funduszach kapitałowych z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa. Chcieliby odliczyć ją od dochodów ze sprzedaży akcji i udziałów. Taki zamiar miał także A.K. Zapytał więc izbę skarbową, czy stratę z tytułu udziału w polskich funduszach kapitałowych może odjąć od dochodu ze sprzedaży akcji na rynku amerykańskim. Izba odpowiedziała, że nie. Podatnik złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i wygrał (wyrok z 14 grudnia 2009 r.).

Wyrok ten zaskarżył do Naczelnego Sądu Administracyjnego dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. NSA przyznał rację fiskusowi. W wyroku z 28 września 2011 r. stwierdził, że nie można odliczać straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, bo zabrania tego wprost art. 9 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wśród strat z kapitałów pieniężnych, które można odliczyć, nie wymienia on straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

NSA zwrócił uwagę na wyjątkowy sposób opodatkowania dochodów z udziałów w funduszach kapitałowych. Podatek jest tu zryczałtowany (wynosi 19 proc.), pobiera go i wpłaca do urzędu skarbowego płatnik (fundusz). Podatnik nie rozlicza już tego dochodu w zeznaniu podatkowym. Co innego, gdy podatnik sprzedał akcje - wówczas dochód albo stratę z nich określa samodzielnie w zeznaniu PIT-38, a podatek płaci od różnicy pomiędzy sumą przychodów i kosztów ich uzyskania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK